ceturtdiena, 2015. gada 11. jūnijs

Atklāta siltasiņu zivs



Zinātniekiem izdevies pierādīt , ka noslēpumainā un skaistā zivs opahs (Lampris guttatus) spējīga uzsildīt savas asinis līdzīgi kā to dara putni un zīdītāji. Pētījumu rezultāti NOAA Fisheries bija publicēti žurnālā Science...
 foto no https://www.apus.ru
Opahs vai zivs – mēnesis vēl līdz pavisam nesenam laikam tika uzskatīta par ļoti lēnu un tūļīgu okeāna dziļuma iemītnieku, zivs ovālā forma ideāli noder izdzīvošanai aukstajā ūdenī.
Jaunākie organizācijas NOAA Fisheries pētījumi liecina, ka (organizācija, kas atbild par ASV okeāna resursiem) skaistā un spilgtā opahs ir pirmā siltasiņu zivs, kas spēj sūknēt karstas asinis pa visu ķermeni, gluži tāpat kā zīdītāji un putni. Šī īpašība ļauj zivij dzīvot okeāna dziļumos.
Pēc pētījumu atskaitēm izriet, ka zivīm kustinot krūšu spuras, palielinās ķermeņa temperatūra, savukārt tad zivs no aušīgas un slinkas zivs kļūst par ātru plēsoņu.
Kā teica Nikolajs Vegners no zinātniskā centra: „līdz šim brīdim tika uzskatīts, ka opahs ir miegains dziļūdens iemītnieks, bet izrādās, ka spēja palielināt savu ķermeņa temperatūru, opahi spēj uzbrukt kalmāriem un spējīgi pārvietoties uz lieliem attālumiem”
Žaunu unikālā uzbūve atļauj zivīm ievērojami samazināt siltuma zudumus patērējot skābekli aukstajā jūras ūdenī. Opahu vēnas un artērijas izvietotas ļoti tuvu viena otrai. Vēnu asinis sasilda asinsvadus, kas savukārt palielina temperatūru aukstajās, ar skābekli bagātinātajās asins artērijās, kas izriet žaunu vākiem. Šis fenomens ir zināms kā „pretplūsmas siltuma apmaiņa”.
Par siltasiņu zivīm kaut kādā mērā var uzskatīt arī baltās haizivis, bet asins uzsildīšanas mehānisms viņām ir pavisam savādāks.
„Agrāk neviens neko tādu nebija novērojis”, - skaidro Vegners, salīdzinot opahsa ķermeņa uzsildīšanu ar automašīnas radiatora darbību.
Pēc zinātnieku domām paaugstināta ķermeņa temperatūra palielina muskuļus, uzlabo redzi un palielina smadzeņu darbību.
Pastāv vēl vairāki interesanti fakti par šīm zivīm, piemēram, apahi visu mūžu dzīvo vientulībā, pulcējas barā tie tikai nārstošanas laikā. Šīs zivis dzīvo 50 – 300 m dziļumā, bieži manāma kopā ar tunčiem.
Opahi nav komercionālas zivis un rūpnieciskajā zvejā tie nokļūst ļoti reti, bet noķerot to ar makšķeri tiek uzskatīta par īstu veiksmi.
Pērnajā vasarā esot noticis nebijis un ekstravagants gadījums, kad vienlaicīgi trīs makšķerniekiem pieteikušies 3 lieli opahi, lielākā svars esot bijis 82 kg, kas ir jauns pasaules rekords.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...