pirmdiena, 2015. gada 9. novembris

Skaistuļi no Dienvidamerikas


Dažus gadus atpakaļ šīs mazās zivtiņas mani vienkārši apbūra, pat īsti nezinu ar ko, tā teikt, mīlestība no pirmā acu skatiena. Mēs mājās viņas saucām par indiāņiem, augšējā muguras spura atgādināja indiāņu virsaiti, nārstoja viņas ļoti bieži, 6 - 8 reizes gadā. Man bija dzimšanas un kāds mans draugs, zinot ka kolekcionēju krūzītes ar zivs attēliem uzdāvināja man termokrūzi ar šīs zivtiņas attēlu. Ielej karstu tēju zivtiņa parādās, bet kad tēja sāk dzist zivtiņa sāk izzust. Man pašam šo zivtiņu patreiz nav, bet nostaļģiskas un siltas atmiņas gan ir palikušas, tāpēc nolēmu šoreiz uzrakstīt par 
Apistogrammu dzimtu
   Šajā dzimtā ietilpst apmēram 40 zivtiņu, kas brīvā dabā sastopamas Dienvidamerikas tekošajos ūdeņos, ar mīkstu gultni. Ūdens T 23 - 25C. Ieteicams piedāvāt piedāvāt galvenokārt dažādotu dzīvo barību.
Pavairošana diezgan sarežģīta, jo nepieciešams radīt līdzīgus apstākļus kādi tie ir zivtiņām brīvā dabā. 

Apistogramma ramirezi jeb zivs - taurenis
Izplatība. Brīvā dabā šīs apistogramas sastopamas Venecuēlas ūdenskrātuvju upju pietekas, tādās kā Apura un Meta. Viena no krāšņākajām un populārākajām mazajām cihlīdām. Eiropā pirmo reizi ievestas ap 1955. gadu, bet pavairotas 1957. gadā.
Foto no http://www.petshop-zoomania.com, autors Hristo Hristovs
Raksturojums. Zivtiņas sasniedz 5 cm garumu. Ķermeņa pamatkrāsa dzeltena ar spīdīgiem violetiem un zaļiem plankumiem. galva neliela, šķērsām gar aci stiepjas tumša svītra. Muguras spura augsta, tās pirmie trīs stari ir pagarināti un tumši zilā krāsā, bet pārējā daļa oranža ar maziem ziliem plankumiņiem un sarkanu augšējo malu. Virs krūšu spurām ir tumši ovālas formas plankumi. Astes spura dzeltena, kas nosēta ar sīkiem, zaļiem, spīdumiem. Krūšu spuras bezkrāsas, gar sāniem izvietojušies virkne gaiši zilu plankumu. Tēviņi nedaudz lielāki par mātītēm un tiem ir košāka krāsa. Mātītēm vēdera lejasdaļa ir tumši sarkana.
Miermīlīgas zivtiņas, kuras iespējams turēt kopējā akvārijā ar sev līdzīgām zivīm.
Barība. Pārtiek gan no dzīvās, gan sausās barības. ļoti svarīgi, lai barība būtu sabalansēta, tā teikt izmantot augstvērtīgas sausās barības.
Turēšanas apstākļi. Akvārijam jābūt vismaz 30 – 50 cm garam, kurā ir sastādīti gan augi, gan ir slēptuves, kas veidotas no akmeņiem, siekstām, daudzi akvāristi izmanto arī māla puķu podus, taču jāatstāj arī brīva vieta peldēšanai. Augus var stādīt gruntī, jo attiecībā pret tiem šīs zivtiņas ir lojālas. Ūdens ieteicamiem parametriem jābūt šādiem: T 22 – 26 C; dH līdz 14; pH 6.4 - 7.0. Ūdenim ieteicams pievienot kūdru. Vēlama regulāra ūdens nomaiņa, pret šāda paša parametra ūdeni, lai gan internetā atrodama informācija, ka daži autori uzskata, ka nedrīkst apistogramām ūdeni mainīt bieži un lielās devās. Ūdens nomaiņa lielās devās var izraisīt pat zivtiņas nāvi. Akvārijā nepieciešams spilgts apgaismojums, bet jābūt arī ēnainām vietām. Daži autori uzskata, ka nepieciešams, lai dažas stundas akvāriju apspīdētu tieši saules stari. Lai akvārijs ātri neaizaugtu ieteicams izveidot nelielus aizkariņus, kas akvāriju pasargātu. Vienā akvārijā var sadzīvot vairāki pāri zivtiņu.
Pavairošanas apstākļi. Dzimumgatavību sasniedz 4 - 6 mēnešu vecumā, nārsts noris tikai pāros.

Nārstošanai pietiek ar 15 - 20 litrīgu akvāriju, kurā ir daudz augu, lielāki un mazāki akmeņi, kā arī māla puķupodi. Nārstu stimulē pakāpeniski 2 - 3 diennakšu garumā palielinot ūdens T uz 25 - 30 C, tāpat ieteicams katru dienu nomainīt 1/3 uz mīkstāku un skābāku dH 2 - 4, lai gan internetā ir atrodamas ziņas, ka veiksmīgi nārsti notikuši kad dH 10 - 15, pH 6.4 - 6.6, ir ziņas, ka pH 7.4 - 7.6. Ikrus zivtiņas nērš uz akmens, puķupodā, izraktās smilšu bedrītēs vai kādu citu cieta materiāla substrātu. Ir ziņas, ka viena mātīte spēj iznērst pat 400 ikriņus, taču parasti to skaits ir 120 - 150 gab. atkarībā no ūdens Tinkubācijas periods ilgst 2.5 - 5 diennaktis, bet kāpuriņi pārvēršas par zivju mazuļiem vēl pēc 4 - 8 diennaktīm. Kā starta barība lieti noder infuzorijas, "dīķa putekļi", ciklopi un artēmijas. Ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki apēd ikrus. Pieredzējuši akvāristi uzskata, ka vecāku klātbūtne ikru un vēlāk arī mazuļu attīstībā nav nepieciešama. Atrodamas ziņas, ka nārstam ieteicamā ūdens T 29 C, bet vēlāk ikriem jāattīstās 36 C, lai ikriņi nepaspētu pārklāties ar pelējumu un ātri izšķiltos, vēlāk ūdens T pamazām pazemina.    


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...