sestdiena, 2018. gada 29. septembris

Man mirst zivtiņas...


Mazāk pieredzējuši akvāristi bieži vien sūdzas, ka nespēj pirkt zivtiņas, tās ļoti bieži mirst. Kas varētu būt pie vainas? Iemesli var būt dažādi? Var būt krasa ūdens parametru maiņa, slimības vai novājināts organisms. Slikti uz zivtiņu veselības stāvokli var iespaidot arī samazināts skābekļa daudzums ūdenī. Šajā gadījumā zivtiņas atrodas ūdens virspusē un kāri ķer atmosfēras gaisu. Ja savlaicīgi netiks risināta problēma zivtiņa var aiziet bojā.
Foto no aqa.ru

Izšķīdušā skābekļa līmenis atkarīgs no ūdens temperatūras, siltā ūdenī samazinās izšķīdušā skābekļa daudzums, ūdens ķīmiskajiem rādītājiem, baktēriju plēves uz ūdens virsmas, infuzorijas un aļģu uzliesmojumiem. Novērst problēmu var ar ūdens maiņām un intensīvu tās aerāciju.
Akvārija zivtiņu bojā ejas biežākie iemesli.
Sliktas kvalitātes ūdens (netīrs, duļķains un pat toksisks). Iespējamais bojā ejas iemesls ir saindēšanās. Iespējamais bojā iešanas iemesls ir saindēšanās ar slāpekļa savienojumiem, kas veidojas pēc zivju atkritumu sabrukšanas. Nepareiza ūdens attīrīšana noved pie tā, ka nitrīti, nitrāti un amonijs kā toksiskas vielas strauji izplatās ūdenī. Pareizs slāpekļa cikls – visu zivtiņu veselības garantija. Bet, ja ūdens ir saindēts ar slāpekļa savienojumiem, tas būs duļķains, parādīsies pūšanas smarža. Izšķīdušais amonjaks var būt ūdenī lielākās devās, ja pH līmenis ir 7,5 un vairāk. Ar zemāku pH līmeni amonjaks ir toksisks, un var kaitēt zivīm. Zivis saindējas ar amonjaku un aiziet bojā?
Nepareiza zivtiņu adaptācija, pārāk strauji tās ielaistas jaunajā mājvietā. Jaunajā un vecajā vietā var krasi atšķirties ūdens parametri. Ja zivis uzreiz ielaist jaunajā vietā, zivtiņām stresu vai pat šoku var izraisīt pH, cietības un temperatūras dažādība, tās var aiziet bojā tuvāko 24 stundu laikā, lai gan ir dzirdēti arī gadījumi, kad zivtiņas mokās pat 7 diennaktis. Zooveikalā un mājās esošais ūdens var atšķirties dažādos veidos.
Pareizi būtu jādara šādi. Atnestajā traukā vai maisiņā jāielej ūdens no akvārija kurā dzīvos zivis, bet ne vairāk kā 5%, pēc 10 minūtēm jānolej tie 5% un atkal jāpielej jauns ūdens no akvārija. Ielaist zivis akvārijā drīkst tikai pēc 5 – 6 šādā “operācijām”.
Gāzu embolija ir slimība, kas var izraisīt pēkšņu zivju un nāvi. Uz acīm, ķermeni var redzēt kapilārus, ķermenis kļūst sārts vai pat sarkans, zivis peld no stūra uz stūru, ķermenis pārklājas ar gaisa burbuļiem un zvīņas sacēlušās. Slimība rodas krasas ūdens maiņas rezultātā, tas ir ja tiek nomainīts uzreiz vairāk par 50% ūdens, no krāna. Esmu dzirdējis, ka mazpieredzējuši akvāristi ielej akvārijā ūdeni un steidz uz veikalu pēc pirmajām zivtiņām. Tā darīt NEDRĪKST.
Vēl viens iemesls, kāpēc aiziet bojā zivtiņas ir slimība. Bieži vien zivtiņas slimības simptoni ir redzami, gan pēc uzvedības, gan pēc ārējā izskata. Slimība var rasties no vājas imūnās sistēmas, stresa, saindēšanās u.t.t. Vispirms jāatrisina problēmas ar ūdeni un tikai tad var ķerties klāt zālēm. Ja ir slikts jeb nekvalitatīvs ūdens zāles nepalīdzēs, dažas zāles slimību tikai pastiprinās. Piemēram, daži ūdenim pievieno sāli. Sāls nepalīdzēs, ja zivis ir saindējušās ar nitrātiem. Ideāli, ja jaunas zivtiņas tur karantīnas akvārijā vismaz divas nedēļas, lai jaunās zivtiņas neievazātu akvārijā slimību. Pēc karantīnas protams drīkst ielaist zivtiņu akvārijā.
Foto no mana privātā arhīva

Ko darīt, ja esat atradis akvārijā beigtu zivtiņu?
Noteikti veiciet zivtiņu skaitīšanu akvārijā, citi skaita no rītiem, citi savukārt barošanas laikā. Pavērojiet kāds ir zivtiņu veselības stāvoklis? Vai visas zivtiņas ēd? Iespējams, dažas atsakās no barības. Pavērojiet zivtiņu vēderus, vai nav uzpūtušies? Ja kāda no zivīm trūkst, pārbaudiet akvārija stūrus, sāciet to meklēšanu. Iespējams zivtiņas ķermenis ir dekorācijās, augos vai alā. Ja zivtiņas ķermenis nav atrasts vairākas dienas, diez vai vēl atradīsiet. Iespējams to apēda kaimiņi, iespējams zivtiņu iesūca filtrs.
Zivtiņas ķermenis no akvārija ir jāizvāc. Siltā ūdens dēļ tropiskās zivtiņas ātri pūst. Pūstošais ķermenis rada labvēlīgu vidi baktērijām, tās vairojas uz nebēdu, bojā ūdeni. Ūdens kļūst duļķains, tam rodas nepatīkama smaka, kas var izraisīt slimības uzliesmojumu citiem akvārija iemītniekiem.
Ir jāpārbauda mirušās zivtiņas ķermenis. Jums jāsaprot, kāpēc viņa mirusi. Uzvelciet rokās medicīniskos cimdus. Ja zivtiņas ķermenis pilnībā nesadalās, aplūkojiet tās spuru stāvokli, zvīņas, vēdera dobumu. Iespējams, aplūkojot zivtiņas ķermeni rādīsies brūces vai kādas citas pazīmes, iespējams, tā cietusi no nelabvēlīgiem kaimiņiem. Ja vēders ir manāmi uzpūties, izvalbītas acis, bet zvīņas pārklājušās ar plankumiem, visticamāk zivtiņa ir kādas slimības vai saindēšanās upuris. Pēc šīs apskates cimdi jālikvidē.
Pārbaudiet ūdens parametrus. Ūdens bieži ir galvenais zivju veselības pasliktināšanās cēlonis. Vajadzētu veikt ūdens mērījumus. Iespējams, palielināts amonjaka un nitrātu daudzums ūdenī, smagie metāli izraisa to, ka zivtiņas ātri mirst. Ja akvārijam ir dekoratīvais elements no dzelzs, cinka, vara – tas ir vēl viens rādītājs, kas būtu jāpārbauda. Dažas zivis nepieļauj metālu labi un pēkšņi mirst. Es gan pilnībā atteiktos no metāla dekorācijām.
Pēc testu rezultātiem izdariet secinājumus. Testi parādīs vai akvārijā viss ir labi, vai arī ūdens tajā ir netīrs un tajā ir toksiskas vielas. Iespējams jāiztīra filtrs un jāveic daļēja (25 – 30%) nomaiņa. Vairāk mainīt NEDRĪKST, tas var izraisīt jau agrāk aprakstītas problēmas.
Ja ūdens akvārijā ir “normālā” stāvoklī, tad var būt vēl virkne citu iemeslu, kādēļ beidzas zivis. Kā piemēru varu minēt, barību, tā ir nekvalitatīva, akvārists pārlieku daudz piedāvā zivtiņām ēdamo un tās pārēdas, vai gluži pretēji, tām piedāvā maz un tās mirst no bada, iespējams, no stresa, ko izraisīja kaimiņu zivis, vecums. Ja zivtiņa nomira negaidīti, tad jādara viss iespējamais lai pārējās būtu dzīvas.
Labu veiksmi

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...