pirmdiena, 2019. gada 14. oktobris

Azartiskā teibu makšķerēšana


Oktobrī un novembrī atsākas teibu jeb balto sapalu aktivitātes. Agrs pavasaris un rudens ir labākais šo zivtiņu makšķerēšanas laiks. Bieži vien mazpieredzējuši makšķernieki jauc teibas ar ālantiem un sapaliem.


Maza zivtiņa ar ļoti daudziem nosaukumiem, teiba, tulcis, baltais sapals un pat baltiņš, tomēr populārākais nosaukums tām ir teiba.
Šis zivtiņas agrāk bija sastopamas lielos daudzumos. Tagad to skaits ir krasi samazinājies. Teibas ir bara zivis, kuras mīl uzturēties dabiski izveidojušās ūdenskrātuvēs vai kanālos ar nelielu straumi.
Šīs zivtiņas galvenokārt pārtiek no tārpiem, kukaiņiem, mušām un arī gliemežiem. Lai gan šīs zivtiņas sasniedz tikai  400gr bet parasti ķeras 100 – 200 gramus smagi eksemplāri.
Teibas ir slaidas zivis, kuru mugura ir zilgani melna, sāni sudrabbalti, spuras pelēcīgas, bet muguras un astes spuras tumšākas, mute teibām ir vērsta uz leju.
Nārsto teibas pavasarī aizaugušās un seklās  vietās. Vasarās šīs zivis makšķernieku lomos ir sastopamas visai reti. Labākos lomus var gūt no agra pavasara, kad upēs tikko ir izgājis ledus un  ūdens ir duļķains līdz nārsta laikam - tas ir līdz aprīļa beigām, kā arī oktobrī un novembrī, kad ūdenskrātuves vēl nav pārklājusi ledus sega. Gadās, ka arī ledus periodā šīs nelielās karpu dzimtas zivis ir ļoti aktīvas, tādējādi makšķernieka kaste ātri vien pildās ar šīm zivīm.
Makšķerēšanas tehnika daudz neatšķiras no raudu makšķerēšanas, galvenā atšķirība ir, ka teibas pārsvarā uzturas un barojas gultnes tuvumā, tādēļ ēsma jāpludina tikai dažus cm no gultnes. 
Teibu makšķerēšanai nepieciešams izmantot vieglu teleskopisko makšķeri, aptuveni 3,5 – 5m garu. Šī ir tā reize, kad nekādas sarežģītās un super dārgās makšķeres izmantot nav vajadzīgs.
Ieteicams ir lietot nelielu bezinerces spoli, uz kuras ir uztīta 0,22 – 0,25 mm aukla. Pavadiņas diametrs ir atkarīgs no pamatauklas diametra, bet parasti 0,15 – 0,17 mm. Teibu makšķerēšanai pīto auklu lietot nav vajadzīgs, bet ja uz jūsu pludiņmakšķeres spoles ir uztīta, tad ideāli būtu, ja tās diametrs būtu 0,10 – 0,12 mm, savukārt pavadiņas diametram jābūt 0,06 – 0,08 mm.

Teibas ir iespējams noķert gan ar dažādiem tārpiem (baltajiem gaļas tārpiņiem, trīsuļodu kāpuriem vai slieciņām). Lieliska ēsma ir arī vībotņu kāpuri, kas zivis vairāk piesaista ar savu smaržu, bet ja šie kāpuri tiek izmantoti kopā ar ķikuriem, tad panākums ir bez maz vai garantēts. Šajā laikā atkal parādās uzbāzīgie kazragi, kas traucē makšķerēšanu. Tādā gadījumā lietderīgāk būtu izmantot  sautētas grūbas.    
Teibu makšķerēšana ir ļoti azartiska. Tur kur ir noķerta pirmā zivs, turpat noteikti būs arī citas.
Par iebarojamo ēsmu ir rakstīts ļoti daudz. Arī teibu makšķerēšanā bez šīs ēsmas uz panākumiem cerēt būs visai grūti. Nekādu sarežģīto ēsmu gatavot nav nepieciešams. Pietiek, ja izsautēsiet grūbas, bet dažas minūtes pirms vārīšanas beigām piebērsiet glāzi mannā. Smaržvielai parasti izraugos vai nu anīsu vai arī vanilīnu, tas tikai teibas piesaistīs un rosinās viņām apetīti. 
Teibas copē ātri un pārliecinoši, tāpēc piecirtienam jāseko nekavējoties

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...