sestdiena, 2020. gada 28. marts

Laika apstākļi un makšķerēšana (nobeigums)


Ir dzirdēts, no daudziem makšķerniekiem, ka viņiem mājās ir akvārijs un ka tajā peld mūsu ūdeņu zivis, visbiežāk esmu dzirdējis par asariem, raudām un karūsām. It kā pēc zivju uzvedības makšķernieks var prognozēt to aktivitātes ūdenskrātuvē. Es vēlētos šiem cilvēkiem oponēt, zivis, kas tiek turētas mājās ir pieradušas pie noteiktas temperatūras, tiesa vasarā, kad istabā gaiss iesilst līdz + 30 °C, visām zivīm, arī tropiskajām klājas grūti, kur nu vēl mūsu ūdenskrātuves zivīm, kas jau pie + 18 – 20 °C sāk meklēt ēnainās vietas. Asari zina, ka pēc noteikta laika atnāks viņu Dieviņš un piedāvās ieturēt vakariņas, asari zina, ka vissliktāk tie jūtas, kad tiek nepareizi nomainīts ūdens, ilgu laiku tas vispār netiek mainīts vai arī ūdens tiek mainīts pārāk lielās devās. Visam, gan ūdens nomaiņai, gan ēšanai un apdzīvotībai jābūt mēra robežās. 
Foto no mana privātā arhīva

    Runājot par zivīm – barometriem, jā ir tādas, piemēram, lieliski laika maiņas pareģotāji ir akmeņgrauži jeb šmerliņi, taču biežāk sastopamais termins ir akmeņgrauzis, runājot zinātniskā valodā tad Nemachilus barbatulus (lat) Atminos, kā agrāk bērnībā tikt pie šīm čūskveidīgajām zivtiņām nebija nekādu problēmu, dažreiz pat kaitināja, ka tikko vienu izvilku, tā jau atkal piesakās nākamais. Vēlāk, kad parādījās interese par akvārija zivīm uzzināju, ka pastāv vairākas akmeņgraužu sugas, bet man visbiežāk lomā bija tieši bārdainais akmeņgrauzis. Šis akmeņgrauzis no citiem savas dzimtas brāļiem atšķiras ir gandrīz bez zvīņām, tikai ķermeņa sāni ir klāti ar mazām zvīņām, kas nepārklājas cita ar citu, ir sānu līnija, kas arī ir bez zvīņām. Akmeņgrauža muti rotā ūsiņas, tā uz augšējās lūpas ir 6 ūsiņas, no kurām 4 ir ļoti tuvu viena otrai, bet atlikušās 2 ir pašā mutes stūrī.  


Akmeņgrauža ķermeņa krāsa ir atkarīga gan no zivtiņas vecuma, gan arī no dzīves vietas īpatnībām. Tā piemēram, tie akmeņgrauži, kas dzīvo vietās, kur ir smilšaina vai akmeņaina gultne ir blāvāki, es pat teiktu dzeltenāki, nekā tie, kas mīt ēnainās vietās, tie vienmēr būs tumšāki. Tāpat tumšāki būs jaunie eksemplāri. Mugura un ķermenis ir pelēcīgi dzeltens, izrotāts ar dažādas formas un izmēra plankumiem, kas nereti savijas viens ar otru veidojot platu joslu. Uz astes spuras apakšējās malas ir liels melns plankums. Visas spuras rotā tumši plankumiņi un tumšas zig zag veida svītriņas. Ieteicams akvārijs vismaz 100 litru, jo zivtiņas labos apstākļos spēj sasniegt 13 cm garumu. Bet visumā turot akvārijā nekādu problēmu nerodas, lieliski pārtiek no odu kāpuriem, ziemā nedaudz jāsasaldē, lai arī vasarā dzīvajam barometram būtu viņa iecienītie odu kāpuri, tāpat var piedāvāt arī nelielas sliekas u.t.t.
foto no www.zoonar.com


    Pēdējos gados diemžēl akmeņgrauži makšķernieku lomos neesmu dzirdējis, bet man mājās vienalga ir dzīvie barometri, tiesa tie atbraukuši no Āzijas, zinātniskais vārdiņš viņiem ir Acanthhophthalmus kuhli. Šo zivtiņu turēšanai pietiek ar nelielu akvāriju, bet patīk tīrs ūdens. Ūdens parametriem jābūt šādiem: T 22 – 27 ºC; dH ap 10º; pH 6,4 – 7,8. Grunti jāizvēlas smalku. Zivtiņām mute ir ļoti jūtīga, tāpēc jāizvairās no asas grunts, jo zivtiņas nepārtraukti rokas tajā akvārijā nedrīkst būt asi priekšmeti. Apgaismojumam jābūt mērenam, košā apgaismojumā, zivtiņas visu laiku pavada slēptuvēs. Bieži vien vakaros šīs zivtiņas nemierīgi skraida gar akvārija priekšējo stiklu, tas nozīmē, ka rīt laika apstākļi mainīsies, 90 % gadījumu šo zivtiņu pareģojumi piepildās.


Foto no www.aquahobby.com
Droši vien atrodoties pie kādas ūdenstilpnes esat ievērojis, ka pirms negaisa laiku pa laikam zivis izlec no ūdens, it kā tās vēlas paglābties, patiesībā pie vainas ir kukainīši, kurus tie ķer. Skaidrojums ir pavisam vienkāršs, kukainīšiem pirms negaisa uzbriest spārni un kļūst viegls medījums zivīm.
Vēl kā laika pareģotāji jāmin skudras, kas pirms negaisa cenšas visas savas ieejas pūznī aiztaisīt, savukārt rudenī pēc skudru uzvedības var noteikt ziemas niknumu, jo augstāks skudru pūznis, jo bargāka būs ziema. Lieliski laika pareģotāji ir arī bites, kas nelido apkārt, bet „sēž” stropā un dūc, tuvojas negaiss. Ja bites rāmīti apsmērē ar biezu vaska kārtu, tad gaidāma barga ziema, savukārt ja lielākie caurumi paliek, tad barga ziema nav gaidāma. Pirms švakām ziemām viņas var vispār rāmīti neievaskot. Beidzas ziema un bites atkal var vēstīt laika prognozi, šoreiz, ja tās agri izlido no saviem spietiem, ir lielas cerības, ka pavasaris būs agrs un pie tam silts.
Ļoti daudz ko mums par laika apstākļiem var pastāstīt arī spāre. Ja vienmērīgi un augstu virs krūmiem lido spāre, brīžiem tā apstājas tad gaidāms labs laiks, ja paraugāmies uz barometru, tas pareģo „skaidru” laiku. Ir brīži, kad spāres nelido pa vienam, bet nelielās grupiņas, tās lido nevienmērīgi, ar tādiem, kā rāvieniem, tas nozīmē, ka barometrs vēsta būs „mainīgs” laiks. Debess ir skaidra, bet spāru bari kļūst lielāki, lidojot ir dzirdama spārnu vēzieni, pie tam spāres lido pavisam zemu, var pat barometrā neskatīties, tas nozīmē, ka pavisam drīz, pēc vienas – divām stundām sāksies lietus.  
Vēl pie barometriem varam pieskaitīt arī sienāžus, ja vakarā ir dzirdamas to dziesmas, tad gaidāms saulains rīts.
Lieliski laika pareģotāji ir arī zirnekļi, tā piemēram, ja zirneklis sēž savā zirnekļu tīkla viducī un ir nekustīgs, tad gaidāms lietus, labi laika apstākļi gaidāmi, ja zirneklis ir aktīvs un auž jaunus tīklus. Kad gaisā tikai sāk krāties mitruma procents, bet mēs to vēl pat nejūtam, zirneklis savukārt jūtas tā it kā lītu lietus. Acīm redzot viņš sajūt atmosfēras spiediena maiņu un tāpēc mainās arī to uzvedība.
Ļoti jūtīgas un labi laika pareģotāji ir vardes. Ja vakarā no neliela dīķīša ir dzirdams īsts varžu koncerts, tad tas nozīmē, ka nākamajā dienā būs labi laika apstākļi, bet ja vardes sākumā skaļi kurkstēja, bet tad pēkšņi apklusa gaidāms vēss laiks.
Ļaudis, kuriem mājās ir kaķis arī var pasekot sava mīluļa uzvedība un noteikt laika apstākļus, tā piemēram, ja kaķis ar degunu aizmidzis vai vienkārši pret centrālo apkuri, tad gaidāms sals, pat pēc tā gulēšanas pozas iespējams noteikt laika apstākļus, ja kaķis guļ saritinājies, tad gaidāms vēss laiks, bet ja cieši aizmidzis un pie tam augšpēdus, tad gaidāms silts un saulains laiks.
Par gaidāmajiem laika apstākļiem var vēstīt arī koki, tā piemēram, jāpaseko kurš pirmais bērzs vai alksnis. Ja pirmais izplaukst bērzs, tad var gaidīt siltu vasaru, ar saulainām dienām, kas mīsies ar brāzmainiem, bet īsiem lietiem, bet ja pirmais lapas izlaidīs alksnis, tad gaidāma auksta un lietaina vasara. Parasti daudz bērzu sulas iespējams satecināt pirms lietainām vasarām. Interesanti, ka rudenī šis koks spēj noteikt, kāds gaidāms nākamais pavasaris. Lai to noteiktu nepieciešams pavērot kā kokam sāk nodzeltēt lapas, ja no augšas, tad gaidāms agrs pavasaris, bet ja no apakšas, tad būs vēls pavasaris.
Laika prognozi iespējams pareģot arī pēc augļiem uz kokiem. Pirms aukstas ziemas būs labas ogu, ābolu un sēklu raža. Piemēram, pīlādzim ir daudz ogas un ozolam ir daudz zīļu gaidāma barga ziema ar iespaidīgu salu.
Par gaidāmo ziemu mums var pastāstīt arī sīpola galviņa. Paņemiet vairākas galviņas, atdaliet tās no mizas un saplēsiet mizu, ja miziņa būs plāna, tad gaidāma „mīksta” ziema ar biežiem atkušņiem un lieli Sali nav gaidāmi, bet ja miza ir bieza un slikti plīst gaidāma barga ziema.
Ja vakarā ir sarkanas debesis, no rīta gaidāms labs laiks.
Ja rīts ir ar sarkanām debesīm gaidāms lietus.
Ja norietot saule ir sarkana, tas nozīmē, ka gaidāms vējš, bet ja norietot saule būs blāvi dzeltena, tad gaidāms lietus.
Rasa un migla agri no rīta vēsta par labu laiku

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...