sestdiena, 2020. gada 19. septembris

Samiņi, kas nevienu neatstāj vienaldzīgu

 



       Dzimtene. Šis mazais samiņš Corydoras paleatus brīvā dabā ir satopams Dienvidamerikas tropiskajos un subtropiskajos ūdeņos. Eiropā to ievedis franču zinātnieks P.Karbonjē, 1878 gadā.

       Ārējais izskats. Lai gan šiem samiņiem nav košu krāsu, tomēr tie ir ļoti populāri akvāristu vidū. Zivtiņu ķermeni, kā jau to liecina dzimtas nosaukums, sedz bruņām līdzīgas kaula plātnītes, kas sakārtotas līdzīgi dakstiņiem. Mute maza, vērsta uz apakšu. Mutes tuvumā pie augšžokļa viens vai divi pāri taustekļu. Peldpūslis sastāv no divām daļām, ieslēgts kaula kapsulā. Ķermeņa pamatkrāsa ir pelēcīgi dzeltena, nedaudz tumšāka ir šo zivtiņu mugura, bet vēders ir balts. Uz muguras un sāniem ir izkaisīti daudzi melnbrūni plankumi. Acis ļoti kustīgas un atrodas uz īpašām tievām ādas krokām.




Akvārijos mātītes sasniedz 7 – 8 cm garumu, bet tēviņi 4 –5 cm. Bez tam tēviņi atšķiras ar to, ka ir garāki un muguras spura tiem ir “noasināta”.

Turēšana. Dabā samiņi apdzīvo stāvošas vai lēni tekošas ūdenskrātuves, grāvjus, izsīkstošas upes un purvājus, kur skābeklis ir tikai ūdens virsējos slāņos. Sakarā ar to tam ir izveidojies speciāls “aparāts”, tā saucamā zarnu elpošana, kas ļauj samiņam elpot ar atmosfēras skābekli. Dažreiz, ūdenim izžūstot, tie ar spēcīgi attīstīto krūšu spuru palīdzību diezgan izveicīgi spēj pārvietoties pa sauszemi uz citu baseinu. Varbūt tāpēc viņi nav tik prasīgi un var dzīvot jebkuros apstākļos, pat pie ļoti zemas ūdens temperatūras +2 - +3° C, arī akvārijos ar mazu skābekļa daudzumu.

Samiņi mīl slēpties starp augiem un akmeņiem. Sevišķi aktīvi tie ir vakara krēslā un naktīs, tādēļ akvāriju nevajag pārāk spilgti apgaismot, jo tie mīl uzturēties tumšākās, ēnainākās vietās.

Samiņi ir visēdāji, labprāt ēd dažādu dabisko un mākslīgo barību, ko vien iespējams uzlasīt no akvārija grunts. Pieaugošie eksemplāri ir jābaro ar trīsuļodu  kāpuriem, kasītu jēlu gaļu, vēlams liesu. Ķer arī dafnijas, jo kā zināms, ielaistas akvārijā tās uzturas ūdens apakšējos slāņos.

Samiņš akvāristu vidū ir guvis palamu “sanitārs”, tāpēc, ka apēd barības pārpalikumus un atliekas. Samiņi caurām dienām rokas akvārija dūņās meklēdami neapēstos trīsuļodu kāpurus un tubifex ???

Ieteicamā akvārija ūdens temperatūra ir + 18° – 22° C.

Noteikti var turēt vienā akvārijā kopā ar citām miermīlīgajām zivīm, pie tam interesants šķiet fakts, ka samiņi neslimo vispār vai slimo ļoti minimāli. Dzīves ilgums nebrīvē var būt līdz 15 gadiem.

Pavairošana. Dabā šīs zivtiņas ir spiestas vairoties lietus periodos, kad ūdenī ir izšķīdis daudz skābekļa, tāpēc lai gūtu samiņu pēcnācējus ir nepieciešams paaugstināt skābekļa daudzumu.



Nārsta akvārija tilpumam jābūt vismaz 30 – 50 l, bet ūdens līmenim apmēram 30 cm. Augiem jābūt ar cietām lapām: sagitārijām, valsinērijām un ludvigijām.

Nārstot samiņi sāk + 22° – 26° C temperatūrā. Nārstu ievada īpatnējas nārsta rotaļas. Parasti nārsts notiek nelielās grupās, kad vienai mātītei seko divi – trīs tēviņi. Tomēr iespējams gūt pēcnācējus vienlaikus no vairākām mātītēm. Ja uz nārstu tiek noliktas vairākas mātītes, tad tēviņiem arī jābūt vairākiem. Nārsts sākas pēc 8 – 10 dienām, bet labi vaislinieki var sākt nārstot pat pēc 4 – 5 dienām.

Šīm zivtiņām nārsts ir ļoti interesants. Nārstam gatava mātīte nepārtraukti peld pa akvāriju, bet seko tai divi tēviņi. Šādas pastaigas noris ilgi, dažkārt pat 2 – 3 stundas. Kad beidzot tēviņi panāk mātīti, tā saķer vienu no tēviņiem un dodas uz akvārija tumšāko vietu, kur no viņa izsūc pieņus, vienlaikus iznēršot 1 – 5 ikriņus. Interesanti, ka “kāzu tērpa” nav ne mātītēm, ne tēviņiem. Mātītes krūšu spuras tiek sakļautas īpatnējas piltuvītes formā un tā izlaiž tajā ikriņus pakāpeniski – vairākām porcijām. Ikriņi ir lipīgi un tiek piestiprināti gaišākajos akvārija stūros uz sieniņām, vai arī uz augu lapām, ko iepriekš rūpīgi notīra no smiltīm un putekļiem. Mātīte ikriņus nērš vairākas reizes, pēc katrām 10 – 15 minūtēm. Starplaikos zivtiņa meklē barību, un, ja akvārija dibenā nekas ēdams nav atrodams tad viņa var apēst arī ikrus. Tādēļ bruņu samiņus nārsta laikā ieteicams barot.

Pēc nārsta pieaugušos samiņus no akvārija nekavējoties ir jāizņem. 

Kāpuriņi izšķiļas pēc 8 – 12 diennaktīm, ja ūdens temperatūra ir + 18° C – +20° C.  Pirmās 4 – 5 dienas mazuļiem jādod infuzorijas un “dīķa putekļi”, vēlāk jau var piedāvāt arī ciklopus. Zivīm augot jāpalielina arī barības izmēri. Dzimumgatavību sasniedz apmēram viena gada vecumā. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...