ceturtdiena, 2021. gada 28. janvāris

Īss ieskats termoveļas "uzbūvē"

 

Ne mazāk svarīgs apģērba gabals, kas pasargā makšķernieku, mednieku un citu dabas draugu no saaukstēšanās ir izraudzītā veļa. Lai vēsturei paliek kokvilnas bikses, agrāk tik populārie jūrnieka krekli, kā arī treniņbikses. Lai vai kā, bet cilvēkam pārvietojoties ķermenis izdala kondensātu, līdz ar to augstāk minētie apģērba gabali samirkst un vairs nepieguļ pie ķermeņa, un palielinās izgarojuma laukums, kas nu nekādi nesilda, bet gan tieši pretēji, rada makšķerniekam diskomforta sajūtu.



Vēl pavisam nesen veikalos bija iespējams iegādāties suņa vai aitas vilnas kostīmus, taču, tagad tādus atrast ir ļoti grūti, bet nekas jau nestāv uz vietas

Kas ir termoveļa?

Termoveļa pilda apakšveļas funkcijas, kuru galvenais uzdevums ir saglabāt siltumu un atgrūst no ķermeņa mitrumu. Tā ir paredzēta kā ikdienas lietošanai, tā arī sporta, medību, makšķerēšanas u.c. aktīvās atpūtas nodarbēm.



No kāda materiāla ir gatavota termoveļa?

Tā gatavota no 100 % poliestera, pievienojot vilnu, kokvilnu vai to kompozīcijas. Veļas komplekti, kas ir gatavoti tikai no sintētiskiem materiāliem labāk atgrūž mitrumu un ilgāks ir šīs veļas mūžs, pievienojot sintētiskiem materiāliem kokvilnu vai vilnu audums kļūst mīkstāks un lietotājs jūtas patīkamāk. Speciālais adījums, plakanās šuves, augstā materiāla elastība nodrošina pilnīgu kustību brīvību.

Kā “darbojas” termoveļa?

Gaiss, kas ir termoveļā saskarsmē ar ķermeni uzsilst līdz komforta temperatūrai, tādejādi rodas siltā gaisa kārtiņa starp ādu un vēso apkārtējo vidi. Rodas siltuma saglabāšanas efekts.   

Pie nelielas fiziskas slodzes cilvēka ķermenis izdala kondensātu (sviedrus), kas uzkrājas parastā veļā, līdz ar to samazinās siltumizturība. Lai mitrums izgarotu nepieciešama papildus enerģija. Termoveļa atgrūž mitrumu. Aizsarg slānis veidojas no siltā gaisa starp cilvēka ādu un ārējo vidi un šī aizsargslāņa rezultātā tiek izspiests mitrums no termoveļas. Tas samazina siltuma zaudējumus aukstā laikā un pasargā makšķernieku no atdzišanas un arī svīšanas.   

Apakšveļas galvenā funkcija ir pēc iespējas ātrāk nosusināt ādas virsmu no sviedriem un tas ir iespējams tikai tad ja pārējais apģērbs, kas virs apakšveļas ir elpojošs. Jo klasiska ir "praktiskā pircēja" pieeja. Nopērk superīgo apakšveļu un nāk sūdzas: "Bet es tomēr svīstu!!!" Tad īsa dialoga rezultātā noskaidrojās, ka virs apakšveļas ir uzvilkts sintētisks džemperis un sintētiska dūnu jaka. Ar jēdzienu sintētisks es domāju dūnu un cita veida apģērbu, kas pirkts par ļoti lētu cenu (lētas bodes galvenokārt sporta preču nodaļās, tuvo un tāli austrumu valstu ražojumi). Tātad apakšveļa ir tikai sākums pareizai komfortablai atpūtai pie dabas.

Pat klasiskais kokvilnas T-krekls ir apakšveļa. Viens populārākajiem materiāliem ir kokvilna. Tieši kokvilna ir vispiemērotākā ikdienas lietošanai. Tas ir dabisks materiāls un piemērots ilgstošai nēsāšanai dienas garumā. Pieminot apakšveļu iet runa par apģērbu, kas tiek vilkts uz kaila ķermeņa.

Bet, kad runa iet par sporta vai termo specifisko apakšveļu parādās citi materiāli, piemēram, polartec. Diemžēl pie mums Latvija ar polartec saprot biezus džemperus, jo pirmie importētāji izplatīja tikai šādu preci. Polartec ražoto materiālu spektrs ietver sevī visu sākot apakšveļai, siltumizolācijai un pat vēja un mitrumizturībai paredzētos materiālus. Tādēļ bieži vien pircēji apjūk, jo uz apakšveļas parādās divas preču zīmītes (zīmoli) - apģērbu ražotājs un materiāla ražotājs. 
P.S. Speciāli neesmu pieminējis nevienu firmu, lai nebūtu reklāmas, ja kādam interesē, varu ieteikt kvalitatīvas veļas, kuras kalpo gadiem. Arī attēlu izvēlējos no mūsu interneta vietnes.

sestdiena, 2021. gada 23. janvāris

Lasītāja jautājums

 

        

Kā iegūt sānpeldes ziemas copei? Kā tās ilgāk uzglabāt svaigas? Esmu dzirdējis par sānpelžu vārīšanu. Cik ilgi tās jāvāra?

Jānis K. (Balvi).



Sānpeldes ir populāra ēsma tieši ziemas makšķerēšanā, lai gan arī vasaras periodā ar tām var gūt labus rezultātus, ja vien pie tās var iegūt. Sānpeldes dzīvo tīros ūdeņos gultnes tuvumā. Ziemā parasti tās iegūst garā auklā vai kārtī  piesietus un nogremdētus uz gultnes, stipri nosaitētos salmus. Pēc dažām stundām tur sapeldēs dažādas sīkas ūdens radībiņas, to vidū būs arī sānpeldes. Bet, ja tās grib ilgāk uzglabāt svaigas, tad tās vislabāk ir uzglabāt vēsā vietā, platā koka kastītē, kurā ir nedaudz arī ūdenskrātuves dūņas. Dūņām ir jābūt tikai no tās ūdenskrātuves no kuras ir ņemtas sānpeldes. Šādi tās var uzglabāt līdz vienai nedēļai. Atcerieties, ka sānpeldes vairāk par 100 gramiem iegūt nedrīkst.



Jā, ziemas makšķerēšanā ideāla ēsma ir plaucētas sānpeldes. Es parasti daru tā. Vienkāršā marlītē ieber sānpeldes un aptuveni uz 5 sek. ievietoju tās verdošā ūdenī, un tās kļūst sārtas, nedaudz apžāvējot tās ir gatavas likšanai uz āķa.

Uz sānpeldēm labi ķeras asari, raudas ālanti, brekši u. c. zivis.

otrdiena, 2021. gada 19. janvāris

Fantastisks akvārijs

Šis akvārijs ir tikai trīsdesmit dienas vecs kopš tā uzstādīšanas. Marsilea crenata priekšplānā ir ļoti jauki saaudzis un gatavs savai pirmajai apgriešanai.






pirmdiena, 2021. gada 18. janvāris

Kā aktivizēt copi

 Katram makšķerniekam ir iecienīti mānekļi ar kuriem viņš tic un ar kuriem viņš gūst labākos panākumus, tāpat ir savi noslēpumi ar kuru palīdzību aktivizē zivju pieteicienus, bet ir vesela virkne tādu noslēpumu, ko zina ikviens, bet nereti tas tiek aizmirsts.



Ziemā zivis izjūt diskomfortu, jo ūdenī tām nepietiek skābeklis, tāpēc nereti cope ir pavisam vāja. Ja makšķerējat ar mormišku ļoti liela nozīme ir mānekļa lielumam, formai, krāsai un auklas diametram(jo tievāka aukliņa, jo biežākas būs copītes). Šajā laika posmā svarīga loma ir ēsmai. Vecu un iztecējušus ķikurus zivis ņem nelabprāt, svaigi ķikuri uz āķa biežāk atnesīs veiksmi. Bieži vien neaizstājama ēsma ir vībotņu kāpuri, šie kāpuriņi izdala smaržu kas tīk daudzām zivīm. Daudzi pieredzējuši makšķernieki mormiškas pasmērē ar saspiesta vībotņu kāpuriņu sulu. Šī operācija laiku pa laikam ir jāatkārto.

Zivju aktivitāte mainās, ja izmainās gaisa temperatūra. Ar pirmajiem saliem ūdens augšējo slāņu temperatūra pazeminās, zivis nolaižas grunts tuvumā kur vēl nav tik auksta. Tādēļ uz pirmā ledus zivis ir tik aktīvas (izņemot vēdzeles) šīs zivju aktivitātes ilgst desmit dienas. Šis gads varētu būt izņēmums, jo laika apstākļi mainās nevis pa dienām, bet pa stundām.  

Ja esat nolēmis makšķerēt jau izurbtā āliņģī un zivis neķeras, tad nesteidzieties to pamest jo, tas noteikti ir iebarots. Nedaudz vēl iemetot iebarojamo ēsmu un mēģinot dažādos dziļumos var gūt iespaidīgus panākumus.

Ziemas vidū, svarīgāk nekā jebkad ir izzināt ūdenskrātuves īpatnības un gultnes reljefu. Tas palīdzēs mājās kārtīgi sagatavoties gaidāmajai copei, atrast pareizo mānekļa spēli un uzreiz “trāpīt” zivīgajā vietā.

pirmdiena, 2021. gada 11. janvāris

Šodien ir mana dzimšanas diena...

 


Dzimšanas diena ir datums, kas lielajā likteņu grāmatā ierakstīts kā Tava ierašanās šajā pasaulē. Tas bija notikums, kas jau no pirmajām Tavas dzīves sekundēm līdz sirds dziļumiem iepriecināja daudzus - gan tos, kuri Tevi mīļām rokām sagaidīja, gan tos, kurus Tev bija, ir un vēl tikai būs lemts satikt visa mūža garumā. 

sestdiena, 2021. gada 9. janvāris

Dabas fotogrāfa Isaac Szabo

Tiklīdz laika apstākļi atļāva, tā dabas fotogrāfs Īzaks Szabo (Isaac Szabo) atkal ienira Ziemeļamerikas upēs, meklējot jaunus pārsteidzošus kadrus. Lūk, daži no tiem: 





 

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...