Spotted Garden Eel latviešu valodā var tikt tulkots kā plankumainais dārza zutis. Kāpēc to tik dīvaini sauc? Nu, pirmkārt, ir skaidrs, ka "plankumains" raksturo zīmējumu uz zivs ķermeņa. Otrkārt, viņi to sauc par dārzu, jo tas veido barus, kuros ir vairāki simti īpatņu. Zivs ierokas dziļi smiltīs, virspusē atstājot tikai galvu. Tūkstošiem zušu, kas lūr ārā no savām bedrēm, rada sajūtu, ka esi īstā dārzā, kur koku vietā vējā šūpojas zušu galvas.
Viņi visu savu dzīvi pavada smilšainā jūras gultnē, izceļot sava ķermeņa augšdaļu pret straumi. Tādējādi plankumainais zutis uzsūc jūras ūdeni un līdz ar to arī dreifējošo zooplanktonu.
Pieaugušie indivīdi sasniedz 40 cm garumu, bet ķermeņa diametrs 10 – 15 mm. Parasti aiz galvas ir divi lieli tumši plankumi. Interesanti, ka uz ķermeņa nav spuras.
Plankumainie dārza zuši uzturas salīdzinoši nelielos dziļumos līdz 45 m pie Austrumāfrikas krastiem, Sarkanajā jūrā, pie Madagaskaras, Austrālijas ziemeļu krastā. Biotops ir ierobežots līdz 30 grādiem ziemeļu platuma un 23 grādiem dienvidu garuma.
Neskatoties uz salīdzinoši plašo plankumainā dārza zuša izplatību, atrast to dabiskajā vidē nemaz nav tik vienkārši. Zivis ir ļoti kautrīgas un ūdenī jūt vismazākās vibrācijas, tāpēc pamana ūdenslīdēja tuvošanos vēl pirms ūdenslīdējs ierauga zivi. Tāpēc zemūdens fotogrāfu vidū zušu "dārzu" kvalitatīvie attēli ir tik augstvērtīgi novērtēti. Ir diezgan viegli noteikt, kur plankumaini zuši ligzdo, jo uz smilšainās gultnes ir vienkārši nosakāmi to atrašanās vietas, gultne ir “caurumaina”.
Plankumainie dārza zuši vairojas arī savās alās, neatstājot savu alu, kas vienlīdz ir arī zivju aizsargs. Nārsta laikā mātītes un tēviņi satiekas vienā bedrē un berzējas viens pret otru, ūdenī izlaižot attiecīgi spermu un ikrus.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru