trešdiena, 2025. gada 5. februāris

Vai motorlaivu troksnis biedē zivis?

 

Daudzi makšķernieki uzskata, ka laivu un citu peldlīdzekļu radītais troksnis biedē zivis. Un tas attiecas ne tikai uz motora troksni. Ikviens, kurš uzdrošinās vienkārši izpeldēties makšķerēšanas vietās, noteikti, ja ne dzirdēs no makšķerniekiem kādu “labu vārdu”, tad vismaz saņems noraidošu skatienu. Cik nopietna ir šī problēma. Vai tiešām zivis izbīstas no tādiem trokšņiem, ka pārstāj izrādīt interesi par barību un pamet savu iecienīto uzturēšanās vietu?



Zinātniskais skatījums

Eksperimenti, kas veikti dažādās pasaules vietās, liecina, ka svešais troksnis patiešām negatīvi ietekmē zivis. Ir pierādīts, ka daudzās saldūdens zivīs troksnis negatīvi ietekmē barības meklēšanas un norīšanas procesu.

Pēc zinātnieku domām, ka, parādoties svešam troksnim, ūdens iemītnieki sāk pieļaut uzvedības kļūdas, tas saistītas ar uzmanības samazināšanos. Dabā šis apstāklis ​​zivīm ir ļoti bēdīgs, tās var kļūt par upuri plēsīgajām zivīm, taču ​​makšķerniekiem savā ziņā troksnis pat nāk par labu.

Situācija ar jūras zivju dzīvi ir nedaudz labāka. Vēl nezināmu iemeslu dēļ jūrās dzīvojošās zivis ir mazāk jutīgas pret troksni.

Ko teiks pilsētas makšķerēšanas entuziasti?

Lielo pilsētu iedzīvotāji, kur ir makšķerēšanai piemērotas ūdenskrātuves, šim viedoklim nepiekritīs. Jau sen ir konstatēts, ka vietās, kur ir liela cilvēku un peldlīdzekļu koncentrācija, loms parasti nav atkarīgs no atpūtnieku un laivotāju skaita. Turklāt ir ļoti daudz faktu, kad brekši, kurus makšķernieki parasti uzskata par bailīgiem, bez problēmām tajās ūdenskrātuvēs, kur ūdens motociklu entuziasti “griež” savos trakajos peldlīdzekļos!

Kāpēc viedokļi par troksni atšķiras

Un iemesls patiesībā ir vienkāršs. Tas viss ir saistīts ar zivju pielāgošanās spējām. Šīs radības ir dzīvojušas uz Zemes simtiem miljonu gadu un jau sen ir izstrādājušas visus nepieciešamos mehānismus ērtai dzīvei.

Troksnis noteikti ir zivju problēma. Bet refleksīvās uzvedības mehānisms ir ļoti vienkāršs, jebkura ietekme uz maņu orgāniem ir jāapstiprina ar kaut kādu pastiprinošu darbību. Ja nekādas darbības nenotiek, tad trokšņa briesmas nedraud, bet pēc vairākām trokšņa izpausmēm zivis to vienkārši ignorēs, tās pieradīs.

Piemēram, zivis pilsētas ūdeņos, pastāvīgi pakļautas laivu un motorlaivu radītajam troksnim, jau sen ir pieradušas un praktiski vairs to pat nemana. Mēs nemaz nepieminējām, ka daudzi ūdens iemītnieki jau no dzimšanas ir dzirdējuši šo troksni un pie tā pieraduši.

Tas pats attiecas uz no pilsētvides attālām ūdenskrātuvju iemītniekiem. Pirmajās dienās tos noteikti biedēs laivu troksnis, bet pēc tam iemītnieki pieradīs. Un makšķerēšana turpināsies tāpat kā ierasts.

Kopumā, ja viedokļi ir tik atšķirīgi par vienu un to pašu jautājumu, varbūt vajadzētu pasekot līdzi šim faktam, jebkura pieredze ir svarīga.

 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Vai motorlaivu troksnis biedē zivis?

  Daudzi makšķernieki uzskata, ka laivu un citu peldlīdzekļu radītais troksnis biedē zivis. Un tas attiecas ne tikai uz motora troksni. Ikvi...