piektdiena, 2021. gada 30. aprīlis

Vēsturiska dāvāna

Kā nu tas gadījies, kā ne, bet esmu kļuvis par šādu atklātnīšu īpašnieku, kāds tantuks tīrot māju "atrada" un nekavējoties tās piedāvāja man. Mani interesē viss, kas saistīts ar zivīm. Esmu šai tantei pateicību parādā. Šīs atklātnītes dienas gaismu ieraudzījušas Maskavā, 1968. gadā, es šajā pasaulē iebrēcos 😋gadu vēlāk. Uz katras no kartiņām ir zivs nosaukums (krieviski) un īss apraksts, mākslinieks L. Aristovs

Pirrulinas jeb kopeina arnoldi, latīniskais nosaukums gan būtu Copella arnoldi

Gupijas

Sumatras barbes

Šķēpnesēji

Cihlazomas meeka

Neoni

Pērļu gurami

Lauvgalve (zelta zivtiņas paveids)

Melnā barbe

Gricilis (tā šo tetru sauca vecie padomju akvāristi)

Diskusi

Teleskops (Zelta zivtiņu paveids)

Ternēcijas

Makropodi


otrdiena, 2021. gada 27. aprīlis

Nedaudz par gailīšu audzēšanu (2. daļa)

 Vērojiet pāri, pārbaudiet, vai viņi interesējas viens par otru. Tēviņš peldēs apkārt, parādot spuras un signālugunis. Mātīte uz ķermeņa parādīs vertikālas joslas un pakļāvīga, nolaižot galvu. Daži agresīvi vīriešu un sieviešu šovi ir normāli, ja zivis mēģina uzbrukt viens otram caur tvertnēm, tās nevajadzētu apvienot. Tā vietā vislabāk ir dot viņiem laiku un mēģināt vēlreiz citā datumā vai mēģināt kopā ar citu pāri.



Kad jūsu tēviņš būs gatavs vaislai, viņš izveidos lielu gaisa burbuļu ligzdu, kas prasa apmēram 2–3 dienas. Kad tas notiek, mātīti vajadzētu ļaut nārsta tvertnei, un pēc tam tvertnei vajadzētu būt apgaismotai 24 stundas diennaktī. Droši vien vīrietis sievieti nedaudz iebiedēs, sakodīs spuras un dzenās pa tanku. Neuztraucieties par to tik ilgi, kamēr neviena no zivīm neapdraud briesmas, tas ir normāli. Pieklājība var ilgt stundas vai pat dienas. Pārliecinieties, ka mātītei ir vieta, kur paslēpties un atpūsties no vīrieša uzstājīgajiem sasniegumiem. Regulāri pārbaudiet, ko zivis dara, lai vēlāk nebūtu pārsteigumu. Tēviņš beidzot saņems savu ceļu, mātīte peldēs uz ligzdu, kur tēviņš viņu apskāvos. Baltās olas sāks krist uz zemes, tēviņš plūdīs lejā un savāks tās pa vienai,

Kad mātīte ir pabeigusi izdalīt olas, uzmanīgi izvelciet viņu un ievietojiet savā tvertnē. Turpmāk tēviņš vairākas dienas (apmēram 3-5) pats par sevi parūpēsies par pēcnācējiem - šajā laikā jūs neizbarojat tēviņu (tas ir paredzēts, lai mazinātu risku, ka viņš ēd olas). Pēc izšķilšanās no olām mazuļi karājas no ligzdas, tiklīdz kāds izkrīt no ligzdas, gādīgs tēvs viņus atkal ievieto ligzdā. Pēc dažām dienām mazuļi sāks brīvi peldēt un izkļūs no ligzdas arvien tālāk. Pirms tas notiek, mazuļi ēd atlikušo dzeltenumu un neēd citu pārtiku atsevišķi.

Pēc apmēram 3–5 dienām, kad mazuļi peld paši, jūs izņemat tēviņu no nārsta tvertnes, ievietojat viņu tvertnē un barojat kā parasti. Sākot ar nelielu devu, lai viņu nepārspīlētu.

Barojiet jauniešus divas reizes dienā un uzmanīgi vērojiet, cik daudz tiek apēsts. Ja tvertnē joprojām varat redzēt pārtiku un ir pienācis laiks nākamajai barībai, varat to izlaist, jo mazuļiem joprojām ir ēdiens, ko ēst. Ja ir palicis daudz pārtikas, pārtrauciet barošanu uz dienu vai samaziniet porcijas. Ne visi jaunieši izdzīvos pirmās pāris nedēļas, ja redzat, ka mirst liels daudzums mazuļu, iespējams, jums ir problēma. Kad mazuļi ir 1,5–2 nedēļas veci, ieslēdziet filtru, bet ierobežojiet plūsmu ar pārplūdes vārstu tā, lai tas būtu tik tikko pamanāms. Kad viņi ir divas nedēļas veci, sāciet dot nelielu ūdens daudzumu (10%) ik pēc dažām dienām, lai tvertne būtu tīra un nogulsnes izvilktu no apakšas. Šim nolūkam izmantojiet nelielu šļūteni, esiet piesardzīgs un nevelciet jaunos. Pēc tam pievieno tīru (48 stundas pāri) ūdeni, ļoti lēnām ielejot. No šī brīža jūs varat sākt izslēgt tvertnes apgaismojumu naktī. Nākamo nedēļu laikā pakāpeniski palieliniet ūdens plūsmu filtrā, uzmanīgi vērojot mazuļus, lai pārliecinātos, ka tie ir pietiekami izturīgi, lai izturētos pret ūdens strāvu.

Kad viņi ir apmēram 2 nedēļas veci, pārvietojiet tos uz tvertni ar vismaz 65 litru tilpumu. Ūdens temperatūrai pārvietošanas laikā jābūt vienādai abās tvertnēs. Maizes ir ļoti jutīgas pret ūdens temperatūras svārstībām - tās var nogalināt par vienu grādu uz augšu.

Kad mazuļi ir apmēram mēnesi veci, jūs varat pakāpeniski sākt barot ar saldētu vai sausu ēdienu. Ir ļoti svarīgi, lai dotais ēdiens būtu pareizajā lielumā, lai jaunieši to varētu ievietot mutē. Piešķiriet nelielu daudzumu un lēnām atšķiriet tos no dzīviem ēdieniem. No tvertnes apakšas vienmēr izņemiet neapēstu pārtiku.

Pēc apmēram 5 nedēļām izveidosies labirints, kas jauniešiem ļaus elpot atmosfēras gaisu. Kad mazuļi sāk cīnīties savā starpā, atdaliet tos. Mēs tos ievietojam atsevišķās tvertnēs tuvu viens otram, jo, ja pēkšņi tie ir izolēti, viņi var kļūt nomākti. Tēviņus, kuri necīnās, var atstāt tvertnē kopā ar mātītēm, līdz viņi kļūst agresīvi. Daži tēviņi pēc noķeršanas atsakās ēst pirmās dienas pēc atdalīšanas, mēģiniet barot tos ar dzīvu pārtiku, lai stimulētu apetīti. Nākamajās dienās un nedēļās jūs izolēsit tēviņus ar necaurspīdīgiem starplikām, lai mazinātu stresu, ko rada kaimiņu zivju pastāvīgie uzbrukumi. Jūsu mazuļi kļūs seksuāli nobrieduši pēc 10–11 nedēļām.

Kā atšķirt tēviņu no mātītes? Tēviņiem ir garākas spuras. Mātītēm savukārt ir olšūna, kas atrodas uz vēdera (šeit nārsta laikā izdalās olas). Tēviņi veido ligzdas no gaisa burbuļiem (tomēr mani novērojumi rāda, ka arī dažas mātītes var ligzdas ligzdot, tāpēc jums dažas reizes jāpārbauda, ​​lai pārliecinātos par mazuļu dzimumu).

 

sestdiena, 2021. gada 24. aprīlis

Copes signālpuikas no Latvijas ezeru niedrēm


Mans draugs un dižmakšķernieks Ojārs Lūsis jeb Lūšuks ilgus gadus darbojies kā preses fotogrāfs, sadarbojies ar daudziem laikrakstiem un žurnāliem, bildējis ne tikai dabu, bet arī pildījis redakcijas pasūtījumus un uzdevumus. Ar Ojāru iepazinos pērnā gadsimta 90 gados kad vēl strādāju vienā no senākajiem Rīgas makšķerlietu veikaliem Berga bazārā un rakstīju tolaik vienīgajam makšķerēšanas žurnālam. Dzīvē, kā jau dzīvē raibi vien un pēc vairākiem gadiem pametu rakstniecību. 




Te kādu dienu piezvana Lūšuks un grib ar mani tikties. Ilgi nepretojos, piekritu tikties pie sevis veikalā Rotiņš. Lūšuks ciemakukulī bija paņēmis līdzi Piparu rūgto un šprotu bundžiņu. Lūsis aicināja mani atgriezties rakstniecībā un uzrakstīt pāris gabalu leģendārai Makšķernieka Gadagrāmatai, viņš aiz matiem atvilka mani atpakaļ…

Nu fotoaparātu Lūšuks nomainījis pret pludiņu izgatavošanu. Par cik meistaram tuva ir līņu un karūsu cope, tad pludiņus viņš gatavo tieši šīm zivīm. Visi materiāli proti niedres tiek ievāktas dabā, pats staigā uz ezeru un vāc tās. Tumšākās niedres ir pērnās, attiecīgi gaišākās ir svaigās niedrītes. Šie signālpuikas der gan iesācējam, gan pieredzējušam zivjķerim.

Nedaudz par gailīšu audzēšanu (1. daļa)

 
Pirms sākat audzēt cīnītājus, uzziniet pēc iespējas vairāk par to. Internetā ir daudz rokasgrāmatu, kuras ir vērts izlasīt. Lasot citu selekcionāru vai speciālistu komentārus, jūs uzzināsit daudz interesantas informācijas. Diemžēl jums pašam arī būs jāpieņem daži secinājumi, taču ir vērts mēģināt. Jums jāzina, ka no viena nārsta jūs varat iegūt vairāk nekā 500 ikriņu. Ja lielākā daļa no viņiem izdzīvos, jūs, iespējams, galu galā rūpēsieties par vairāk nekā 400 jaunām cīnītājzivīm!

Pajautājiet sev, ko vēlaties iegūt? Vai jūs interesē ģenētika, audzēšana vai pārdošana? Vai varbūt jūs vēlaties vienkārši pacelt savu hobiju nākamajā līmenī?

Pērciet cīnītāju pāri, kuru vēlaties audzēt (laba ideja ir, ja krājumā ir otrs pāris, ja pirmais neiznāk). Siāmas kaujas zivis vislabāk audzē, kad tās ir jaunas. Pārliecinieties, ka vīriešu un sieviešu dzimums ir līdzīgi. Lielākajā daļā zooveikalu pārdotie iznīcinātāji ir pārāk veci, lai vairotos, un to ģenētiskā izcelsme parasti nav zināma.

Kad esat iegādājies vīriešu un sieviešu dzimuma sievietes, ļaujiet viņiem aklimatizēties jaunajā vidē. Atcerieties, ka tēviņi vislabāk šķirnes līdz 14 mēnešu vecumam. Plānojiet savu reizināšanu, kad jums būs vairāk brīva laika. Pēc tēviņa un mātītes ievietošanas nārsta tvertnē vairāk nekā 2 mēnešus viņi būs jāpavada apmēram stundu dienā. Pārliecinieties, ka šajā laikā jums nav brīvdienu, komandējumu utt.

Pavairošanas tvertnes tilpumam jābūt līdz 20 L, tai jābūt vairākām slēptuvēm un sildītājam, kas iestatīts aptuveni 27 ° C temperatūrā. Tvertnei nepievienojiet grants vai citu substrātu kā substrātu, jo olas var pazust, kad tās nogrimst apakšā. Piepildiet tvertni ar ūdeni līdz 10 cm - 15 cm augstumam un novietojiet to vietā, kur neviens netraucēs zivju nārstam. Nedēļu pirms nārsta iepazīstieties ar pāri. Novietojiet divas tvertnes blakus viena otrai, lai zivis visu laiku varētu redzēt viena otru. Šajā laikā sāciet barot vēlams dzīvu pārtiku, piemēram, artēmiju vai augstas kvalitātes saldētu vai sausu pārtiku. Pirms nārsta uzkrāt īpašu mazuļu barību, kas ir ļoti maza.


otrdiena, 2021. gada 20. aprīlis

Tuvojas jaunā spiningošanas sezona

Nu jau pavisam drīz, proti 1. maijā ūdeņos lidos vobleri, gumijas zivtiņas, rotiņi un arī šūpiņi. Bums šosezon piedāvā leģendāro černospinku jeb melnmuguru. Šosezon meistars ir uzmeistarojis arī pretzāļu versiju. Nu ko? Lai līdakas uzmanās, jo meistara Buma izstrādājumi vienmēr ir bijuši cieņā gan zivīm, gan pašiem spiningotājiem.

pirmdiena, 2021. gada 12. aprīlis

Arī tik "lieli" mēdz būt akvāriji.

 Dažreiz cilvēka izdomai un fantāzijai nav robežu. Lūk, akvārijs, kura augstums ir tikai 2 cm, ūdeni apmaina ar šļirces palīdzību. Fantastiska...Starp citu, apkopt šādu akvāriju ir stipri vien sarežģītāk nekā kaut nedaudz lielāku. Atcerieties, jo lielāks akvārijs, jo mazākas rūpes tas prasīs.



pirmdiena, 2021. gada 5. aprīlis

Apaļie akvāriji

 Vecākas paaudzes mana bloga lasītāji noteikti atceras, ka krievu laikos marinētos un mazsālītos gurķīšus Centrāltirgū bieži vien tirgoja no akvārijiem, visbiežāk no apaļajiem akvārijiem. Kopš tā laika man apaļie akvāriji asociējas tikai ar gurķīšiem. 

Bet… Lūk, akvāriju skeiperis jeb dizainers Ichi no Taizemes, Ajutaja pilsētas mainīja manas domas, lūk viņa darbi. Manuprāt vienkārši fantastiski, šeit nav ko piebilst.






Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...