sestdiena, 2015. gada 21. novembris

Pirmais akvārijs (1 daļa)



Ļoti bieži akvārijs mājās nonāk kā dāvana, bieži vien dāvinātājs pat neaizdomājas vai jubilārs to vēlas. Pļekts un mājās parādās akvārijs. Pirmajās divās stundās ir liels prieks, bet tad sāk rasties dažādi jautājumi, uz kuriem atbildi sniedz kāds pieredzējis akvārists, daudzas stundas pavadītas pie datora un lasot visdažādāko informāciju. Kāpēc visdažādāko, tāpēc, ka arī forumos tiek rakstītas muļķības, bet atlasīt graudus no sēnalām ir grūti, nepieciešama pieredze. Bet kad pirmajiem priekiem un arī bēdām ir tikts garām, tad jau lietas aiziet pašas no sevis. 
http://tutfengshui.ru/uploads/posts/2013-09/thumbs/1378889202_akvarium-v-fen-shuy.jpg
Foto no www.imgplusdb.com
Sākumā tad dodamies uz veikalu, aprunāties ar pārdevēju, bet, ak, vai, simpātiskā būtne iesaka daudzas lietas, par kurām ir lasīts jeb dzirdēts un tās tad arī tiek nopirktas, bet mēs vēl neesam padomājuši par sifonu un kādu no barības bundžiņām, toties mums ir airators, nu tas, kas pūš smukos burbulīšus, mums ir dažādas burciņas un paciņas, kas nepieciešams ātrai akvārija palaišanai. Ar pārdevējas piedāvāto mēs dodamies mājās visu bāžam akvārijā, lejam pēc instrukcijas tās ķīmijas, ko pārdevēja vēl ieteica un piekodināja, ka bez ūdens kondicioniera nedrīkst palaist akvāriju. Steigā laižam arī zivis, paskat, kā peld, re, grib ēst. Ieberam barību, nu apēdīs tak pa dienu, ja nē, tad mums ir gliemeži, kas tīra akvāriju. Viss, akvārijs palaists, zivis pabarotas, varam iet savās ikdienas gaitās. Tā vēl 2 dienas un nupat palaistais akvārijs pārvēršas par purvu, pie tam ar asi smakojošu ūdeni, bet raugi zivis tak vēl dzīvas. Dodamies, pie tā simpātiskā pārdevēja, kas ieteica šādas, tādas vērtīgas mantas. Visu izstāstām un nopērkam vēl kaudzi ar zālēm. Nu, re, tagad gan viss būs labi, bet, ak, vai kamēr mēs skrējām pēc zālēm un iegriezāmies vēl dažos lielveikalos, kuros bija izpārdošana, mūsu zivis jau pametušas šos akvārijus… Eh, žēl, nu nekas, rīt nopirkšu jaunas zivis, domā vieni, citi saka da nu to akvāriju ar visām zivīm, nē, tad jau labāk bez viņa, jo akvārijs ir baigā ķēpa.
Bez visa tā varēja iztikt, iegādāties vien kvalitatīvu filtru, sildītāju, termometru un arī kādu barības trauciņu. Patiesībā viss ir vienkārši. Galvenais jāievēro daži noteikumi, pie tam, kas nav sarežģīti un tad zivtiņas priecēs gan jūs, gan arī citus akvārija vērotājus. Mēģināšu visu izklāstīt pēc kārtas, tā teikt salikt pa punktiem.
Vispirms mums nepieciešams pats akvārijs. Nav ieteicams izvēlēties apaļos un pavisam mazos akvārijus, jo šādus akvārijus grūti apkopt un visas nebūšanas uzreiz redzamas, es domāju, ka jaunajiem akvāristiem lieti noderētu 30 – 60 litrīgi taisnstūra trauki. Šādi akvāriji neaizņem daudz vietas un iespējams izveidot interesantu kompozīciju. Man pašām ļoti nepatīk panārāmas jeb akvāriji ar liekto priekšējo stiklu, bet tas ir man un kā jau esam noskaidrojuši par gaumi nestrīdas.
No tehnikas mums nepieciešams, filtrs, kas savāks netīrumus un piesātinās ūdeni ar skābekli. Filtru klāsts ir iespaidīgs un cenas arī svārstās no dažiem eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem, sākumā mums pilnīgi pietiks ar tādu, kas maksātu ap 30 eiro, Protams, ideāli, ja tas būtu ārējais filtrs, bet ja nav, tad nu nekas iztiksim arī ar iekšējo, kas pēc saviem tehniskajiem parametriem atbilst mūsu akvārija tilpumam.
Mēs tomēr dzīvojam vēsā klimatā, bet zivtiņas mums ir no tropiem, tādēļ mums nepieciešams sildītājs ar termoregulatoru, mēs uzstādām nepieciešamo temperatūru. Galvenais ik dienas paraudzīties termometrā vai sildītājs ar termo regulatoru darbojas nevainīgi. Šo rindu autoram reiz bija situācija, kad zivis gandrīz uzvārījās, jo sildītājs ieklemēja, labi, ka no rīta ielūkojos termometrā, ja nē, tad man būtu zivju zupa. Esmu dzirdējis, no mazāk pieredzējušiem akvāristiem, ka viņiem ir silts dzīvoklis un sildītājs neesot nepieciešams. Vēlos atgādināt, ka ir zivju sugas, kurām pat 2 grādu starpība var būt letāls iznākums, labāk neskopoties un nopirkt sildītāju ar termoregulatoru.  
Akvārijam nepieciešama grunts, vispirms jau tādēļ, ka bez tā akvārijs izskatās tukšs, gruntī dzīvo un vairojas simtiem baktēriju, kas palīdz akvāristam uzturēt akvārijā bioloģisko līdzsvaru. Grunts izmērs atkarīgs no tā ko vēlaties tajā turēt, vislabāk būtu 2 – 3 mm vai 3 – 5mm, bet ne lielāki, nereti jaunie censoņi savā akvārijā saliek lielākus oļus un gaida kad kaut kas tur izaugs. Pirmkārt, starp šiem oļiem krājas atkritumi, uzkrājas neapēstā barība, kā arī nevairojas labvēlīgās baktērijas. Ar laiku šāda “grunts” sāks skābt un atkal radīsies problēmas.
Jā, var izaugt, bet tikai augi ar lielām sakņu sistēmām, bet mums tak ir neliels akvārijs. Grunts biezumam jābūt apmēram 3 – 5 cm. Grunts biezums ir ļoti svarīgs augu sakņu sistēmai. 
turpinājums sekos

2 komentāri:

  1. Par to grunts biezumu...laikam autoram ieviesusies kļūda, nevis mm bet cm :)
    Paldies par rakstu!

    AtbildētDzēst

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...