sestdiena, 2018. gada 15. septembris

Akvārija ūdens galvenie parametri




Šeit apskatīšu četri galvenos ūdens parametrus.

foto no Foto no snn.sk

Svarīgi, lai jums būtu savi testi, jo ļoti bieži, pārbaudot ūdeni pie “uzticamiem” draugiem, kas apgalvo, ka visi parametri ir "normāli", lai gan patiesībā tas ir tālu no patiesības. Vienīgais veids, kā pārliecināties par pārbaužu rezultātiem, ir pašam tos testēt. Tas aizņem tikai dažas minūtes, un tas ir vienkārši.

Lai zivis būtu veselas un labā garastāvoklī, tām jānodrošina tīrs ūdens, kurā nav kaitīgu vielu. Ūdenim pastāv daudzi parametri kas būtu jāuzrauga, tostarp fosfāti un vara daudzums, taču šajā rakstiņā es vēlētos koncentrēties uz četriem manuprāt galvenajiem parametriem, proti, amonjaku, nitrītiem, nitrātiem un pH.
Pastāv divi galvenie testa komplekta veidi: 1) komplekts ar iegremdējamām lakmusa loksnēm, 2) specializētie šķidruma testeri. Pieredze liecina, ka šķidruma komplekti ir nedaudz sarežģītāki, bet ievērojami precīzāki. Pirms iegādes ieteicams pārliecināties par derīguma termiņu.  
Vairumā gadījumu, izmantojot testa šķidrumus, no akvārija jāielej neliels daudzums ūdens īpašā traukā un jāiepilina daži attiecīgas krāsas šķidrumi vai pulverīši, tad jāgaida dažas minūtes un testējamais ūdens mainīs krāsu, tad jāsalīdzina ar krāsu skalu.
Veicot šos testus, ir ļoti svarīgi precīzi izpildīt instrukciju. Testa trauks jāsakrata tieši noteiktā laikā. Turklāt, lai ūdens kļūtu pareizā krāsā, jums vajadzētu pagaidīt apmēram 5 minūtes. Salīdzinot ūdens krāsu ar krāsu skalu var rasties atšķirības toņus. Svarīgi, veikt salīdzinājumus labi apgaismotā telpā, ideāli, ja telpā būtu dabīga gaisma. Šādā apgaismojumā testa rezultāti būs precīzāki.
Amonjaks (NH3)
Amonjakam akvārijā nevajadzētu vispār būt(0 ppm). Pat neliels daudzums amonjaka ūdenī var kaitēt zivīm. Jāveic steidzami pasākumi. Nevajadzētu aizkavēt, lai samazinātu amonjaka koncentrāciju 50% akvārijā esošā ūdens, un pēc tam nelielos porcijās katru dienu mainīt ūdeni līdz brīdim, kad tests parādīs nulles rezultātu.
Nitrīti (NO2)
Tas pats ir ar nitrītu – tam nevajadzētu būt akvārijā. Ja testā ir redzams nulles rezultāts, tad viss ir teicami, bet ja tests uzrāda kaut mazāko daudzumu, nekavējoties mainiet apmēram 50% ūdens akvārijā, vairāk nedrīkst un tad katru dienu mainiet ūdeni nelielās devās, līdz tests parādīs nulles saturu nitrītos.
Nitrāti (NO3)
Ja  ar akvārija ūdeni viss ir kārtībā, tad nitrātu daudzums nedrīkst pārsniegt 40 mg/l. Lai uzturētu zemu nitrātu daudzumu, katru nedēļu ir vēlams mainīt apmēram 20 – 30 % ūdens akvārijā. Ja nitrāta koncentrācija pārsniedz 40 mg/l, tad ir vairākas iespējas kā rīkoties. Pirmkārt, jums ir jāpārbauda nitrātu saturs krāna ūdenī. Ja problēma ir augsta nitrātu koncentrācija krāna ūdenī, to var sajaukt ar reversās osmozes filtra ūdeni. Vēl viens variants ir iestādīt vēl vairāk dzīvos augus, tie palīdzēs likvidēt nitrātus. Turklāt varat izmantot arī īpašu sūkli absorbējošu nitrātu. Dažas firmas piedāvā speciālus filtrā ieliekamus materiālu komponentus ātrai nitrātu izvadīšanai no akvārija. Daži speciālisti saka, ka tas palīdz.
pH
Atkarībā no zivju sugas pH var būt atšķirīgs, tas var svārstīties no – no 6,5 līdz 8,5. Piemēram, amazones zivīm nepieciešams skābs, bet LĀE cihlīdām nepieciešams sārmains ūdens. Labākais variants būtu pārbaudīt pH līmeni akvārija ūdenī un zivīm nodrošināt vēlamos dzīves apstākļus. Pastāv vairāki varianti kā izmainīt pH. Jautājums diezgan plašs, to nevar uzrakstīt 2 teikumos. Būs speciāls materiāls par pH. Nepareizs pH var izraisīt zivīm stresu vai pat nāvi. Vispareizākais būtu pirms zivju iegādes savākt visu nepieciešamo informāciju par attiecīgā zivs veidu un pārliecināties vai varat nodrošināt nepieciešamos apstākļus.
Pārbaudes ieteicams veikt reizi mēnesī, ja ir konstatētas kādas problēmas, tad protams biežāk, tāpat vēlams parametrus piefiksēt kādā burtnīcā. Lai būtu 100 % pārliecināts, ka akvārijā ir vesela vide.  


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...