svētdiena, 2018. gada 4. novembris

Siekstas akvārijā (2. daļa)

Kā vārīt siekstu?
Akvārijs ir jūtīgs pret apkārtējo vidi, kurā mazākās izmaiņas var radīt neatgriezeniskas sekas tā iedzīvotājos. Tieši tāpēc nepieciešams pareizi apstrādāt siekstu pirms to likt akvārijā. Mūsu gadījumā, ja sakne ņemta no mūsu dabas, tad tā ne vien jāatbrīvo no mizas un puvumiem vai kādiem citiem bojājumiem, bet arī jāvāra. Kāpēc? Šādā veidā nogaliniet visus mikrobus, baktērijas, kukaiņus, kas var dzīvot koksnes sporās, turklāt vārot sakni, izdalās dažādas vielas, kuras nav vēlamas lai nonāk akvārijā. Vēl viens svarīgs aspekts, sausas saknes ūdenī negrimst, tās nepieciešams nostiprināt tā, lai neuzpeldētu vai arī ilgāku laiku vārīt sālsūdenī, lai tas nogrimtu. Pēc izņemšanas no sālsūdeņa nepieciešams to kārtīgi noskalot, jo dažām zivīm kaut mazākais sāls daudzums akvārija ūdenī var izrādīties letāls, piemēram, coridoras dzimtas samiņiem. 
Un tā, ja sieksta „ielien” katlā, tad ņemam sāli, apmēram 300 grami uz litru, izberam to ūdenī un vāram apmēram 6 – 10 stundas, tikai neaizmirstiet pieliet iztvaikojošos ūdeni. Kad jau kādu laiciņu sieksta ir pavārījusies, pārbaudām iespējams, ka tā jau grimst, ja vēl peld, turpinām vārīt. Starp citu, siekstas, kas, atrastas ūdenskrātuvē jau, grimst un tās vārīt sālsūdenī nav nepieciešams, pilnīgi pietiek, ja tā tiks vārīta 6 stundas. Ja sieksta ir atvesta no veikala, tā vienalga ir jāapstrādā, zooveikalos ir sastopamas siekstas, kas paredzētas repīlijām ir apstrādātas ar fungicīdiem, un zivīm tas noteikti nepatiks.
Sieksta krāso ūdeni, ko darīt?
Pēc novārīšanas siekstu drīkst likt akvārijā, bet tās var izdalīt akvārija ūdenī dažādas miecvielas, tāpēc pieredzējuši akvāristi iesaka pēc vārīšanas tās atstāt tīrā ūdenī nu kaut vai uz dažām diennaktīm, šajā laikā jau manīsiet vai sieksta krāso ūdeni, ja traukā ūdens krāsa nedaudz izmainās, tad tas ir normāli, bet ir koku šķirnes, kuras spēj pārkrāsot ūdeni brūnā krāsā. Šādā gadījumā recepte ir viena, mērcējiet siekstu, vēlams tekošā ūdenī vai arī bieži to maināt. Cik tas prasīs laiku atkarīgs no koka šķirnes un izmēriem, bet tas ir jādara, līdz ūdens kļūs gaišāks. Var vēlreiz siekstu novārīt, tas paātrinās ūdens attīrīšanas procesu.




Ja sieksta „neielien” katlā?
Tad vēlams to sazāģēt vairākās daļās, bet pēc apstrādāšanas tās atkal savienot. Var arī tās apstrādāt pa daļām, ja sieksta ir ļoti liela, tad vēlams to apliet ar verdošu ūdeni un noslīcināt ar atsvara palīdzību, bet atcerieties, ka šādā gadījumā, akvārijā  var būt bakterioloģisks uzliesmojums un izlīst visādi mošķi, kas var atstāt iespaidu uz jūsu zivju veselību.
Kā nostiprināt siekstu?
Protams, ka vislabāk būt panākt, lai sieksta nogrimst pati, taču, ja tas nav iespējams, nedrīkst to „atspiest” akvārija sieniņām, jo, kad sieksta samirks, tā uzbriedīs un var radīt pat stikla nevajadzīgu papildus spiedienu uz stiklu, jo sieksta vienkārši var izspiest stiklu un radīt lielas problēmas un nepatikšanas.
Kā nostiprināt siekstu jālemj jums pašam, bet vienkāršākie varianti ir ar makšķerauklas palīdzību piesien pie akmens, var vienkārši sagraut ap siekstu lielākus akmeņus, ir dzirdēts, ka daži ļaudis izveido siekstas apakšā stieni un tad apliek to ar lielākiem akmeņiem, bet nelielām siekstām, iespējams, pietiek, ja apber ar grunti. Var izmantot piesūcekņus, bet šī ir nedroša sistēma, sieksta var katapultēties no vietas un radīt nevajadzīgus pārsteigumus.
Uz siekstas parādās balti plankumi. Ko darīt?
Ja šādi plankumi parādījās pavisam drīz pēc siekstas ievietošanas, tad tas nav nekas briesmīgs, tās ir vienkāršas baltas gļotas, ko samiņi, piemēram, ancistrusi apēdīs, taču ja samiņu nav, tad vienkārši nomazgājiet to zem tekoša ūdens.
Bet ja sieksta jau akvārijā atrodas sen un pēkšņi parādās šādi balti plankumi, iespējams, koks vienkārši sācis pūt, un šis puvums ir bīstams.
Kad ielikāt siekstu saduļķojās ūdens un sāka smaržo pēc sērūdeņraža?
Iespējams esat izmatojis ne līdz galam izkaltušo siekstu, to nepieciešams izņemt un turpināt to kaltēt, ja sieksta ir neliela, tad var ievietot to cepeškrāsnī.
Kā piestiprināt pie siekstas sūnas?
Ļoti bieži siekstas izdaiļo ar sūnām, piemēram, javas sūnu, izskatās ļoti skaisti un dekoratīvi, taču daudzi nemaz nezina, kā pareizi tās sūnas piestiprināt. Šeit ir vairāki varianti, var ar kokvilnas diegu, ar laiku diegs sapūs, bet sūna būs pieaugusi pie siekstas, taču ja nepieciešams pavisam drošs variants, tad var izmantot tievu makšķerauklu, sūna ieaugsies un aukla nebūs vairs redzama, esmu dzirdēji, ka daži akvāristi siekstu piestiprina ar superlīmes palīdzību, šāds variants ir ātrs, bet nav īpaši drošs, jo līme var izdalīt ūdenī toksiskas vielas un tās savukārt var radīt problēmas zivju veselībai.

2 komentāri:

  1. Ja sieksta jau grimst, kādēļ tā jāvāra 6 stundas?

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Šādā veidā nogaliniet visus mikrobus, baktērijas, kukaiņus, kas var dzīvot koksnes sporās, turklāt vārot sakni, izdalās dažādas vielas, kuras nav vēlamas lai nonāk akvārijā.

      Dzēst

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...