sestdiena, 2019. gada 20. jūlijs

Akvārija zivtiņu izvēle un iegāde


Akvārijos tiek turētas aptuveni 2000 saldūdens zivju sugas, un to izvēle ir ļoti svarīga, tas nav tik vienkārši, kā sākumā tas šķiet. Cilvēks nedrīkst vadīties tikai pēc savām vēlmēm, tāpat nedrīkst vadīties pēc principa patīk vai nepatīk, tas viss ir daudz sarežģītāk. Izvēloties, ir svarīgi ņemt vērā, ka ne visas sugas var sadzīvot viena ar otru: dažas zivis ir plēsoņas vai var izaugt ļoti lielos izmēros, un nākotnē tām iepriekš izvēlētais akvārijs kļūs vienkārši stipri par mazu, citas var rūpīgi sabojāt zemūdens interjeru, jo zivis visu laiku rokas pa grunti un izvēlētie un rūpīgi sastādītie augi nespēs iesakņoties, savukārt dažas ir bīstamas cilvēkiem, piemēram, piranjas vai daži sami, kuriem ir indīgi ērkšķi.

Akvārija zivis var iedalīt divās grupās:
1. Prasīgās zivis: eksotiskas zivju sugas, kurām ir vajadzīgi īpaši apstākļi, kuri būtu pēc iespējas tuvāk to dabiskajam biotopam. Parasti šādas zivis nevairojas nebrīvē, tās tiek zvejotas savvaļā un atvestas pie izplatītajiem. Iesācēju akvaristiem nav ieteicams iegādāties šādas zivis ne tikai sakarā ar grūtībām, kas saistītas ar adaptāciju un uzturēšanu, bet arī tāpēc, ka iespējams ievest neārstējamas slimības ar importētām zivīm, kas var iznīcināt visu, kas dzīvo akvārijā.
2. vienkāršās zivis: ir zivju sugas, kas var izdzīvot dažādos apstākļos. Šādas zivis ir izturīgas jau no dzimšanas, tās brīvā dabā ir pieradušas pie atšķirīgām ūdens īpašībām, vai arī tās ir veiksmīgi aklimatizējušās vairākās paaudzēs. Tomēr, neskatoties uz šo daudzpusību, zivis jūtas labāk , ja akvārists cenšas zivij nodrošināt pēc iespējas dabīgākus apstākļus. Ļoti populāras ir: dzīvdzemdētājas, labirintzivis, karpu dzimtas zivis, mazās haracīdas u.c.

Kas jāņem vērā izvēloties un pērkot zivis?

1. Akvārija izmēri

Atkarībā no akvārija lieluma, iespējamo sugu skaits var palielināties vai samazināties. Izšķiroša nozīme ir pieaugušo zivju izmēram. Parasti zooveikalos tiek pārdotas jaunās zivtiņas. Pirms iegādes vēlams būtu uzzināt cik lielas tās izaug. Iespējams nākotnē akvārijs var kļūt par mazu.

2. Zivtiņu izmērs

Mazāk jeb pavisam nepieredzējušu akvāristu kļūda ir, ka salaiž vienā traukā dažāda izmēra un rakstura zivis. Ļoti bieži notiek tā, ka lielās vienkārši apēd mazākās, pat ja nav gaļēdājas. Otra problēma var būt, ka lielākās vienkārši dzenā mazākās, līdz mazākās iespiežas akvārija stūrī un baidās meklēt barību. Pēc laika zivtiņas var saslimt un aiziet bojā, tā teikt bada nāvē.

3. zivju uzvedība
Uzziniet par vēlamo zivju temperamentu un uzvedību. Iespējams, tās pieder pie teritoriālajām sugām, kas agresīvi aizsargā akvārijā kādu akmeni vai vienkārši teritoriju, iespējams tās ir pārāk aktīvas, bet varbūt tās ir plēsējas. Nevienā no manis pieminētajiem piemēriem citiem kaimiņiem nebūs ļoti viegli sadzīvot un zivis būs stresā.

4. Savas dzimtas īpatnības
Dažās zivju sugās divi vai vairāk tēviņi nevar sadzīvot mierīgi vienā akvārijā. Patstāvīgi notiek sadursmes, pirmkārt tas attiecināms uz gailīšiem un daudziem cihlīdu veidiem. Ir zivtiņas, kas nespēj dzīvot vientulībā, tām nepieciešams bars.
5. Barošanas īpatnības
Uzziniet, kas ir galvenā Jūsu zivju barība. Dažas ir iemācījušās pārtikt tikai no sausās barības citām nepieciešami dažādi kāpuri un kukaiņi, ja ne dzīvā veidā, tad vismaz saldētā. Novērtējiet savas spējas. Vai būs iespēja un vēlēšanās, piemēram, doties uz tuvāko makšķernieku piederumu veikalu pēc svaigiem odu kāpuriem. Varbūt uzglabāt tos saldētavā?
6. Akvārija zivtiņu turēšanas īpatnības
Uzziniet, kādas ir vienas vai otras zivtiņas prasības. Dažas no sugām ir patiešām grūti uzturēt, tas aizņem daudz laika un finanansiālu resursu, piemēram, akvāriju karaļi diskusi, bet protams ir sugas, kas neprasa praktiski nekādas pūles, piemēram, gupijas.
Turklāt daudzas zivis dzīvo dažādos hidroķīmiskos apstākļos. Piemēram, jūs esat izvēlējies zivis, kurām nav nepieciešama lielāka uzmanība, ir miermīlīgas pret otru un ēd vienādu barību, tomēr vienām zivīm nepieciešams mīksts ūdens, citām zivīm ciets ūdens, savukārt citas dzīvo aukstā ūdenī, bet citām patīk silts ūdens. Apvienot šīs prasības neizdosies.

7. Iegādāšanās iespējas

Apsveriet iegādāšanās iespējas. Ne visas vēlamās zivtiņas iespējams iegādāties tuvējā veikalā. Esmu savus lolojumus gaidījis pat apmēram pusgadu. Uzziniet visu kādas ir iespējas iegādāties vai pasūtīt Jūsu pilsētā. Vienmēr izrunājieties par cenu, lai vēlāk nebūtu pārpratumu. Vēlams būtu uzzināt arī par veikala reputāciju. 
P.S. Ļoti labs veikals ir Jelgavā, tās saimniece Ilva vienkārši ir burvīga un zinoša pārdevēja.




Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...