ceturtdiena, 2022. gada 18. augusts

Arī es gribu akvāriju

 

Daudzi cilvēki domā izveidot mājas akvāriju, bet vai nu neuzdrošinās to iegādāties vai arī saskaras ar dažām grūtībām pašā sākumā. Iedomājos minēt dažus padomus, kas palīdzēs iesācējiem veiksmīgi uzsākt savu ceļojumu akvārija hobijā. Cenšaties lasiet uzmanīgi, tad jūs sapratīsit, ka akvārijs ir vienkāršs.


Izmēram ir nozīme

Nemēģiniet iegādāties mazāko akvāriju, jaunie akvāristi uzskata, ka jo mazāks akvārijs, jo mazākas būs problēmas. Patiesībā ir otrādi, jo lielāks akvārijs, jo mazāk par to būs jārūpējas. Ar kvalitatīvi un pārdomāti izvēlētu tehnisko aprīkojumu, labi izveidotu filtrāciju, pietiek ja akvārijam kura tilpumus ir 100 – 200 litri apkopšana notiks reizi nedēļā.

Turklāt jaunie akvāristi, kas iegādājas mazu akvāriju, vienmēr riskē pārpildīt. Galvenā problēma ir tā, ka iesācējiem visas zivis šķiet skaistas un interesantas, taču viņi nemaz nedomā, cik daudz brīva ūdens viņiem ir nepieciešams.

Atrašanās vieta

Nenovietojiet akvāriju loga priekšā. Tiešas saules gaismas iedarbība izraisīs aktīvu aļģu augšanu. Ūdens kļūs zaļš, uz stikla parādīsies dažādi aļģu aplikumi.

Populācija

Ja lielā akvārijā ar pietiekams skaits augu, grotu, siekstu un citas slēptuves, tad mierīgi var pastāvēt pilnīgi dažādi zivju veidi. Mazā iedzīvotāji izjutīs milzīgu stresu, lielas zivis noteikti izrādīs agresiju pret mazajām, mazākās noteikti būs vājākas un, visticamāk, neizdzīvos, tās tiks aprītas vai labākajā gadījumā tās tiks iedzītas kādā no slēptuvēm un laukā netiks laistas.

Pareiza zivju izvēle

Jebkura liela zivs pie pirmās izdevības mēģinās norīt mazo un vājāko, tā ir iekārtota daba. Nav jācenšas vienā traukā ievietot lielas plīvura zivtiņas (vai citas zelta zivtiņas) kopā ar neoniem, danio vai kādām citām nelielām zivtiņām. Pirmām kārtām zelta zivtiņām ir nepieciešams vēss ūdens (20C), savukārt tropiskajām zivtiņām (24 – 26 C).

Novērtējiet perspektīvu

Pirms zivju iegādes izlasiet informāciju par tām. Svarīgi noskaidrot, vai tas ir plēsējas, ar kādām zivīm tās sadzīvo, kādā ūdens tilpumā var dzīvot un nevis izdzīvot.

Ne tie labākie kaimiņi

Akvāristu vidū ļoti iecienītas ir Sumatres barbes, tās ir zivtiņas kas nesadzīvo ar daudziem citiem zivju veidiem, ideāli izskatās, ja akvārijā peld bariņš ar tām. Es domāju, ka nevajadzētu eksperimentēt un barnbes ielaist pie gupijām vai citiem īpatņiem kuriem ir plīvura astes vai spuras.

Daži vārdi par gailīšiem

Šīs populārās, krāšņās un spilgtās zivtiņas, kas biežāk nekā citas nonāk iesācēju akvāristu rokās. Izskatās ļoti pievilcīgi, šķiet, ka problēmu nevar būt. Patiesībā, galvenā problēma ir tā, ka iesācēji vēlas audzēt gailīšus bez jebkādiem elementāriem nosacījumiem, apaļajā akvārijā, pavisam nelielā traukā, daži pat burkā. Tas nav pareizi. Šīs sugas indivīdiem nepieciešami labi apstākļi: ideāli, ja ir filtrēšana, tīrs ūdens, bet ūdens tilpums no apmēram 15 litriem.

Vēl viena problēma ir tā, ka negodīgi pārdevēji, cenšoties pārdot vairāk zivju, viņi piedāvā gailītim iegādāties uzreiz mātīti vai pat vairākas. Tā ideja nav slikta, bet ar nosacījumu, ka zivis dzīvos vismaz 30 – 40 litros, ar vairākām slēptuvēm un dzīviem augiem.

Kur pazūd zivis?

Nereti zooveikalos tiek piedāvātas mazas zivtiņas, piemēram maisžaunu samiņi, kas pēc tirgotāja teiktā neizaug liels. Diemžēl, visas dzīvās būtnes kādreiz izaug, arī šie mazie samiņi izaug un gluži vienkārši vakariņās var apēst citas ziviņas. Visbiežāk šie indivīdi medībās dodas naktī, kad saimnieks un citas zivtiņas saldi guļ, bet par iztrūkstošajām zivtiņām tiek tikai uzzināts no rīta.

Aprīkojums

Kompresoram un filtram jāstrādā visu diennakti, zivīm jāsaņem skābeklis visas dienas garumā. Gandrīz visiem tropu īpatņiem ir nepieciešams siltais ūdens, tāpēc, iegādājoties aprīkojumu akvārijam, neaizmirstiet iegādāties arī sildītāju.

Ņemiet vērā, ka iekārtas darbības laikā rada troksni. Dažkārt telpā var būt troksnis.

Vāks

Ja iegādājāties vienkāršu akvāriju bez vāka, noteikti pārklājiet to ar stiklu. Ja tas nav izdarīts, kādā jaukā brīdī jūs varat atrast savus mājdzīvniekus uz grīdas.

Barošana

Labāk atstāt zivis izsalkušus, nekā pārbarot. Šo noteikumu vajadzētu atcerēties gan profesionāļiem, gan iesācējiem. Pārbarošana sabojā ūdeni, neapēstā barība nekavējoties no akvārija ir jāizvāc, tā arī bojās ūdeni, siltā laikā sevišķi.

Bez mazgāšanas

Bieži iesācēji atsakās iegādāties akvāriju tāpēc, ka tas ir jāmazgā vairākas reizes mēnesī. Pārsteidzoši, tas ir stingri aizliegts to darīt. Pietiek reizi nedēļā mainīt 10% ūdens tilpuma un dažreiz sifonējot grunti.

Netērējiet naudu

Nemēģiniet iegādāties burtiski visu akvārijam. Piemēram, daudzi iesācēji steidz iegādāties ūdens kvalitātes testus. Esiet droši, vairums gadījumu tie vienkārši nav vajadzīgi. Maz ticams, ka jūs audzēsit diskusus pirmajos 10 iepazīšanās ar akvāriju gados. Citos gadījumos noteikti var iztikt bez tiem.

Foto no www.aquasabi.de/

Galvenā problēma

Pārsteidzoši, bet akvārija augu uzturēšana ir nedaudz sarežģītāka nekā zivtiņu turēšana. Tiem attīstībai ir nepieciešama speciāla gaisma, dažreiz viņiem nepieciešams arī mēslojums. Vēl kāda nianse, iespējams, jūsu kriptokarīnu vai nimfeju vēlas nobaudīt kāda no cichlīdām vai savas spīles auga sulīgajās lapās vēlas ielaist vēzis.

Iesākumā, ieteiktu neiegādāties dārgus augus, kamēr neesat iemācījušies par tiem rūpēties. Meklējiet informāciju par to audzēšu specializētajās grāmatās un forumos. Pēdējos gados pieredzējuši akvāristi bieži vien vērtīgas grāmatas pārdod burtiski par dažiem eiro.

Nepareizs priekštats

Ancistrus, gliemeži (ampulārijas), coridoras dzimtas samiņi iztīra akvāriju, bet akvāristam jāatceras, ka neviens to nepaveiks labāk par pašu saimnieku. Protams, visas šīs radības var ievērojami dažādot dzīvnieku klāstu akvārijā, bet vai mums tas ir nepieciešams, jo jebkura dzīvā radība patērēs skābekli, prasīs ēst un atstās savus ekskrementus. Un atcerieties, ka akvāriju tīra un kopj cilvēks, nevis gliemezis vai zivs.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru

Pavisam īsi par troheusiem

  Jau daudzu gadus man ļoti gribējās tropheus dzimtas zivis, principā nebija nekādas īpašās prasības, galvenā vēlme bija, lai mājas akvārijā...