otrdiena, 2023. gada 30. maijs

Iespējams

Iespējams, ka kādreiz man dārziņš būs...

Foto Greg Johnson





     Laikam šis ir tas ko vēlos darīt, proti fotografēt un aprakstīt zivis. Jā, tas ir fantastiski, ja nodarbošanās ir tas ko sirds kāro. 

Makšķeres vietā lāpsta

 

Kā zināms, tad makšķernieks no citiem cilvēkiem atšķiras ar to, ka makšķerniekam ir copes inventārs, nu vismaz viņam ir makšķere. Tomēr, ne visās valstīs tiek izmantotas makšķeres. Piemēram, daudzi Āfrikas iedzīvotāji dodas makšķerēt līdzi ņemot makšķerlietu vietā lāpstu. Tas tiek darīts tikai protopterus zivju ieguvei jeb medībām. Iemesls pavisam vienkāršs, sausuma laikā šis zivis ierokas dziļi dūņās, kas pat pie pilnīgas izžūšanas saglabā protopterus zivju dzīvi. Bieži vien, afrikāņi, lai saglabātu savu medījumu svaigu un pēc iespējas tuvāk savam mājoklim, viņi izrok līdzīgas alas un atkal aprok zivis, bet jau sava mājokļa tuvumā.

pirmdiena, 2023. gada 29. maijs

210 kilogramus smagā store

Pēc Starptautiskās sporta makšķerēšanas asociācijas datiem, vissmagākā saldūdens zivju kategorijā noķertā zivs izrādās 210 kilogramus smaga store. Zivi noķēra amerikāņu makšķernieks Džoijs Pallotta, tā tika noķerta pie Kalifornijas krastiem.

32 stundas makšķerēšanas un 700 kg

 

Cilvēki ar aizrautību makšķerē no neatminamiem laikiem reizes. Iespējams vīriešu gēnos ir saglabājusies mīlestība pret to seno nodarbi, tagad arī sievietes labprāt brauc makšķerēt un spiningot, tātad šis gēns “plosās” tālāk. Pa šo laiku uzkrāts vesels lērums dažādu interesanti fakti par makšķerēšanu, bet dažos no tiem apraudzīsim tagad.


Vai jums ir zināms pasaules rekords makšķerēšanā? Šis notikums notika tālajā 1968. gadā, kad pie Jaunzēlandes krastiem, kāds Donalds Hītlijs ar savu 12 tonnas smago makšķerēšanas laivu 32 stundas piedalījās 700 kg un 6 metrus gara melnā marlina nokausēšanā. Diemžēl, Donalds šo marlinu tā arī neizvilka, tas pēc ilgās cīņas pasveicināja ar asti un aizpeldēja.


piektdiena, 2023. gada 26. maijs

Fantastika

 Rakņājoties pa interneta vietnēm un meklējot interesantu un nedzirdētu informāciju par zivīm, atradu šādu bildīti.


Tiešām!!! To zivi burciņā ielicis cilvēks, pieaudzis cilvēks. Nekad, dzirdi, nekad tā nedari... Fantastisks muļķis

trešdiena, 2023. gada 24. maijs

Zirņi makšķerēšanai (2 daļa)

 

Zirņu sagatavošana makšķerēšanai

Ļoti svarīgs moments, kā pareizi sagatavot zirņus makšķerēšanai? Patiesībā gatavošanas process ir ļoti vienkāršs, taču ir jāievēro daži noteikumi. Copes kvalitāte lielā mērā ir atkarīga no tā, cik pareizi un labi ir sagatavota šī ēsma.

Zirnīšiem ir jābūt veseliem, to čaumalai jābūt neskartai, bet pašam zirnim jābūt mīkstam, bet tas nedrīkst izjukt. Lai pārbaudītu ēsmas kvalitāti, nedaudz saspiežot zirnīti tam vajadzētu nedaudz mainīt savu formu, bet ne izjukt. Bet, ja zirņi jau ir pārvārīti, tad nevajag satraukties, tos var samīcīt un izmantot citās ēsmās, kas arī ir pievilcīgas zivīm, bet to apskatīsim citā materiālā par zirņu mastirku.

Makšķerēšana uz zirņiem

Uz zirņiem iespējams makšķerēt visa gada garumā, bet tomēr labākais un visefektīvākais laiks ir pavasaris un rudens. Palielināt copes aktivitātes iespējams, vispirms pabarojot copes vietu ar zirņiem. Tas  jādara jau iepriekš un jāizmanto tikai vārīti graudus. Zaļi jeb nevārīti zirņi parasti rezultātus nedod.

Makšķerēšanai uz zirņiem parasti tiek izmantoti āķi ar īsu kātiņu. Lielos zirņus uz āķa sprauž pa vienam, ja tie ir mazi, tad var 2 vai pat 3 gab. Pēc uzspraušanas uz āķa zirņus nedaudz saspiež ar pirkstiem, lai izdalītos zirņa mīkstums, tas labāk piesaista zivis.

Makšķerē ar zirņiem iepriekš piebarotā vietā, makšķerēšanas laikā nemitīgi papildinot šo vietu ar iebarojamo ēsmu. Visbiežāk zirņus zivīm piedāvā izmantojot pludiņa makšķeri.

Zirņu uzglabāšana makšķerēšanas laikā

Uzglabāšana ir atkarīga no zirņu daudzuma un makšķerēšanas izbrauciena ilguma. Ja kādus zirņus vārījāt tikai iebarojamai ēsmai un makšķerēšanai, tad 12 stundās tiem nekas nevar notikt, tāpēc varēsiet uzglabāt jebkur. Ja dodaties garā makšķerēšanas braucienā uz 2 vai pat 3 dienām, zirņi kas paredzēti iebarojamai ēsmai un ēsmai ko liksim uz āķa. Zinu vīrus, kas dažkārt izbaro pat spaini zirņu dienā. Lai tik liels zirņu daudzums nesaskābtu, ieteicams tos glabāt plastmasas grozā ar caurumiem upes tekošajā ūdenī. Tekošā ūdenī zirņus var labi uzglabāt visu makšķerēšanas dienu. Nākamajai dienai vāra citus zirņus, ugunskurā vai uz gāzes degļa metāla spainī.

Īsumā

Ēsmā, ko liek uz āķa jābūt tikai veseliem zirņiem. Graudus nedrīkst būt sabojāti nedz mehāniski, nedz arī tur dzīvot kukaiņi. Pusītes pasliktina copi.

Konservētus un jaunos zirņus var nekavējoties izmantot ēsmai bez iepriekšējas apstrādes.

Ja nepieciešams paātrināt zirņu vārīšanu, tad mērcējot ūdenim pievienojiet pārtikas sodu. Ūdeni sālīt nav nepieciešamības.

Vārītajiem zirņiem jābūt mīkstiem, bet to čaumalai jāpaliek neskartai. Zirņus viegli saspiežot nedrīkst izjukt.

Nobeigums

Ja ievērosiet šos vienkāršos zirņu pagatavošanas noteikumus, jūs uzreiz sapratīsit, ka zirņi ir vienkārša un pārsteidzoši efektīva ēsma. Pareizi apstrādāti zirņi ūdenī izdalīs spēcīgu, zivīm pievilcīgu smaržu. Šie graudi jau sen tiek izmantoti ne tikai kā ēsma, no kuras zivis nespēs atteikties.

Nu receptes gan publicēšu tikai grāmatā, tas aiz cieņas pret izdevējiem. Paši saprotat, nekas personīgs, tikai bizness.

Varbūt vēlies mani materiāli atbalstīt? Ja nu kas publicēju šeit savu konta numuru. LV68UNLA0002105726215 mani joprojām sauc Raivo Skrastiņš 


Zirņi makšķerēšanai

Iedomājos, ka kādam varētu būt interesanti palasīt kaut ko no manas topošās grāmatas "Makšķernieka pavārgrāmata". Tajā esmu ielicis daudz laika, gandrīz visu sirdi un visas savas zināšanas par zivīm. Gaidiet, ļoti ceru, ka rudenī tā iznāks. Atlicis ir pavisam mazliet, pirmo redakcijas lasījumu tā ir izturējusi, Ir vēl kur jāpiestrādā, bet ir ļoti noderīga informācija un galvenais, ka patiesa.

Zirņi ir populāra un efektīva augu izcelsmes ēsma. Tos viegli uzspraust uz āķa un pie tam tie lieliski turas. Turklāt šī ēsma ir daudzpusīga, to nogaršot vēlas gan lielās zivis, gan arī mazākas, zirņi garšo karpām, sapaliem, pličiem, raudām, brekšiem, karūsām un citas mierīgajām zivīm.

Zirņi makšķerēšanai

Zirņi varbūt nav tik populāri kā kukurūza, taču uz tiem iespējams  makšķerēt gan upēs, gan ezeros, gan dīķos. Turklāt jebkurā veidā, svaigā, konservētā, vārītā, zirņiem ir oriģināla garša, kura patīk zivīm. Uz zirņiem ķeras ālanti, brekši, karūsas, karpas, raudas un pliči.


Ja zivīm šī ēsma patīk tikai garšas dēļ, tad copmaņi to izmanto jo zirņi teicami turas uz āķa, galvenais ir pareizi jāpagatavo jeb jāizvēlas pareizā bundžiņa.

Šo ēsmu var samaisīt ar jebkuru citu ēsmu, piemēram, ar kādu no tārpiem, lai iegūtu vēl interesantāku ēsmu.

Zirņus iegādāties jebkurā veidā nav problēmu, piemēram, konservētus burciņās, tos var atrast katrā pārtikas veikalā. Zaļā krāsa ir maskēšanās krāsa un zivīm nerada nekādas aizdomas. Tagad ir saprotams, kāpēc pieredzējuši makšķernieki, kuri prot pagatavot šo ēsmu, to tik ļoti novērtē. Bet zirņi var būt arī iebarojamā ēsma, pareizāk sakot, viena no tās sastāvdaļām.

Zirņu izvēle makšķerēšanai

Makšķerēšanā var izmantot gan veselus zirņus, gan arī to pusītes. No šķeltajiem zirņiem varat pagatavot ideālu ēsmu feedera barotavām un protams pagatavot arī iebarojamo ēsmu. Īpaši efektīvi šāda ēsma darbojas pievilnot brekšus un pličus.

Veseli zirņi tradicionāli tiek izmantoti kā ēsma.

Papildus var izmantot zaļos svaigos, kā arī konservētos zaļos zirnīšus, jo tiem nav nepieciešama papildus apstrādāšana, proti vārīšana un tvaicēšana. Turklāt pārdošanā ir arī saldēti zirņi. Tie arī ir ļoti efektīvi, pie tam tie ir arī ērti lietošanā, jo nav nepieciešama iepriekšēja mērcēšana un ilgstoša vārīšana. Tas jāpagatavo tikai dažas minūtes.

Nākamā lieta, uz ko vēlos vērst jūsu uzmanību, ir zirņu izskats. Pieredzējuši makšķernieki apgalvo, ka makšķerēšanai ir piemērotākas grumbuļainās šķirnes nekā gludās.

1 daļa, bet būs vēl.

Varbūt vēlies mani materiāli atbalstīt? Ja nu kas publicēju šeit savu konta numuru. LV68UNLA0002105726215 mani joprojām sauc Raivo Skrastiņš 

pirmdiena, 2023. gada 15. maijs

Ziņa īsumā

 

Meistara Buma pretzāļnieks

Paņemot jebkuru makšķerēšanas žurnālu vai noskatoties kādu raidījumu makšķerniekiem, kurā runa ir par spiningošanu, viss liecina, ka šūpiņu popularitāte krītas. Pieredzējis un visu atzīts spiningošanas speciālists kādā preses izdevumā apraksta kā viņš atbrauca uz nelielu lauku ciematiņu, bet tur vietējie spečuki spiningo pārsvarā uz „parastajiem dzelžiem” lasi šūpiņiem, bet viņš izmantojis tvisterus vai voblerus un noķēris stipri vien mazāk nekā vietējie copmaņi uz saviem jau pārbaudītajiem vizuļiem.

Patiesībā darbojoties ar šūpiņiem, spiningotājiem paveras milzu iespējas. Ir vairākas firmas, kas jau vairāk nekā 50 gadus spiningotākajiem piedāvā šūpiņus un turklāt par to pirktspēju nesūdzas.

Meistara Buma lielā maile

Pieredzējuši spiningotāji pirms mānekļu iegādes visu kārtīgi pārdomā un apsver, un tikai tad pieņem lēmumu iegādāties to vai ne. Viņi lieliski saprot kad un kādos apstākļos māneklis darbotos rezultatīvāk.

Kā jau minēju, tad darbojoties ar šūpiņiem ir daudz iespēju, katrā ziņā vairāk, nekā darbojoties ar rotiņiem vai tvisteriem. Daudzi varbūt tagad iesauksies, primitīvs metāla gabaliņš. Kas tad tur ir tik sarežģīts? Meistarība? Rezultatīvi spiningot ar šūpiņiem katrs nevar, jo pietrūkst pacietības pārbaudīt tos dažādās vietās un dažādos apstākļos. Katram šūpiņa modelim ir sava vieta un laiks, kad tas būtu veiksmīgākais, jo viņi izstrādāti ir dažādiem apstākļiem un dažādām zivīm. To veiksmīgi izmanto gan spiningošanai jūrā, gan arī lielo līdaku spiningošanai dziļos ezeros. Pretzāļu vizuļi lieliski „strādā” ūdensaugu biezokņos. Dažādus pretzāļu vizuļu modeļus piedāvā daudzas sevi cienošas firmas.

Runājot par šūpiņiem, kā ļoti liels pluss jāmin, ka ar tiem iespējams veikt tālu, bet, galvenais, precīzu metienu.

pirmdiena, 2023. gada 1. maijs

Par līdaku rijīgumu

Par līdaku rijīgumu ir daudz dažādu rakstu, video sižetu u.t.t. Lūk, dažas bildītes no šī pavasara noķertās līdakas. 

Personīgais dīķis jeb par dīķiem savā dārzā

  Kāda veida augsne ir piemērota piemājas dīķim Vienkāršākais veids kur izveidot dīķi ir smilšmāla vai smilšaina augsne. Šādā gadījumā īpa...